Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Miskolcra érkezett a torinói lepel másolata

Torinói lepel néven vált ismertté az a 4,37 méter hosszú és 1,1 méter széles, halszálkamintásan szőtt lenvásznon, mely a legenda szerint Jézus halotti leple volt. Az evangéliumok megemlítik, hogy Krisztus testét - miután levették a keresztről - gyolcsba csavarták, és abban temették el.

A torinói halotti lepel mérethű másolatát tekinthették meg az érdeklődők a Martin-kertvárosi plébániatemplomban vasárnap délután, Miskolcon.

 

Torinói lepel néven vált ismertté az a 4,37 méter hosszú és 1,1 méter széles, halszálkamintásan szőtt lenvásznon, mely a legenda szerint Jézus halotti leple volt. Az evangéliumok megemlítik, hogy Krisztus testét – miután levették a keresztről – gyolcsba csavarták, és abban temették el.

A vásznon egy körülbelül 1,75 méter magas, szakállas férfi testének lenyomata látható, akinek a fején, kezén, lábfején sérülés található, valamint egy szúrt seb a szíve tájékán. Az mára biztossá vált, hogy nem festmény a lenyomat, az azonban továbbra is kérdéses: pontosan mely korból származik. A tudósok a mai napig vitáznak róla. A torinói székesegyház egyik oldalkápolnájában 1578 óta őrzik a leplet, amit a hívek csak különleges alkalmakkor tekinthetnek meg. Legutóbb 2010-ben volt ilyen lehetőség, akkor 2,1 millióan nézték meg.

Előadással összekötve mutatta be Miskolcon Tamási József a lepel másolatát. A kartali plébános külön felhívta a figyelmet azokra az ismertető jegyekre, amik alapján meg lehet különböztetni a másolatot az igazitól. Ilyen például az anyaga: az eredeti egy halszálkamintás vászonból készült, olyat azonban ma már nem gyártanak. Szintén szembetűnő az anyag vastagsága, illetve a holttest vonásai itt sokkal élesebben látszanak. A keletkezésével kapcsolatban elmesélte: egy művész barátjával közösen határozták el, hogy elkészítik a torinói lepel mérethű másolatát. A közel egy évig tartó munkafolyamat után Magyarország sok településén láthatták az érdeklődök, de bemutatták Ausztriában, Németországban, Svédországban, sőt még az Ausztráliában, illetve a Paraguayban élő magyarokhoz is eljutott.

 

(Nyitókép: Illusztráció)

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek