Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Teljes szív 3 D-s nyomtatással a világon először

Minden szív, amit a világon eddig nyomtattak, amennyire tudjuk, szintetikus anyagból volt, de nem magából a páciensből.

Izraeli orvosoknak a világon először sikerült valódi emberi szövetből 3 D-s printerrel szívet nyomtatni vérerekkel együtt.

Az eljárás 3 órát vett igénybe. Az eredmény pedig egy piros-kék nyúlszív méretű szerv, de nagyobb, emberi szív is nyomtatható ezzel a technológiával. A kutatók biopsziával zsírszövetet vettek a betegből, ezeket a sejteket felhasználva nyomtattak először Immun-kompatibilis szívfoltot véredényekkel együtt, és utána az egész szívet.

„Most először nyomtattunk anyagot és sejtet magából az emberből, és hoztunk létre egy olyan komplex biológiai struktúrát, mint a szív. Minden szív, amit a világon eddig nyomtattak, amennyire tudjuk, szintetikus anyagból volt, de nem magából a páciensből.”- mondja Nadav Noor, a kutatócsoport egyik tagja.

Az izraeli tudósok azt is hozzáteszik, hogy bár már szívnek néz ki, még meg kell tanulnia , “szívként működni”. További kutatásokra van szükség, mivel a sejteknek pumpáló képességet kell kialakítaniuk. A most kinyomtatott szív állapota leginkább egy embrióéhoz hasonlít. A kinyomtatott sejtek kapcsolatba tudnak lépni egymással, de még meg kell tanítani őket együttműködni. Ha ez sikerül, akkor először kisállatokba, patkányokba, nyulakba ültetik majd be a működő szívet. A kutatócsoport vezetője szerint 10 év múlva, a világ minden nagyobb kórházában lesz nyomtató, és szerinte, működő szívet nyomtatni akkorra már rutineljárás lesz.

Forrás: Euronews.

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek