Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Példa nélküli műtét: hihetetlen orvosi sikert aratott egy magyar sebész

Elsőként egy magyar sebész végzett tüdőátültetést aktív koronavírus-fertőzött betegen!

A világon először egy magyar sebész végzett tüdőátültetést aktív koronavírus-fertőzött betegen – írja a válaszonline.hu.

Az osztrák média és a CNN is beszámolt az orvosi szenzációról, a magyar sajtóban azonban sehol sem említették, hogy a Bécsi Orvostudományi Egyetemen a műtétet Lang György végezte.

 „A klagenfurti kollégák úgy érezték, szakmai lehetőségeik végére értek, kétségbeesésükben hívtak fel, én pedig rögtön döntöttem: átvesszük a beteget és megnézzük, mit tehetünk érte” — mondta el Lang György.

Lang György szerint a műtét során a legnehezebb feladat a több hete halott tüdő eltávolítása volt. Az életmentő műtét kilenc órát tett ki, jelenleg a beteg már ébredezik.

A műtét azért számított egyedülállónak, mivel a szervátültetés közben el kell nyomni a beteg immunrendszerét, nehogy a szervezete kilökje az új szervet. A koronavírus miatt viszont éppen erősíteni kellene, hogy legyőzhesse a betegséget.

„Keskeny mezsgyén lehet haladni, és ez az oka annak, hogy előttünk senki nem mert pozitívra tesztelt betegnél belemenni ebbe a műtétbe. A tüdőtranszplantáció terén a bécsi központ világvezető, úgy éreztük, ha valahol, akkor nálunk meg lehet próbálni. Nem csak sebészi kérdésről van szó. Olyan teamet állítottunk össze, ahol mindenki – infektológus, immunológus, tüdőgyógyász, intenzíves szakember, aneszteziológusok – a legmagasabb szakmai felkészültséggel rendelkezik. A megoldás egyik részét abban találtuk meg, hogy a beteg véréből a transzplantáció előtt eltávolítottuk azokat az ellenanyagokat, amelyek megtámadhatták volna az új tüdőt — mondta a szakorvos.

A szakorvos elmondása szerint a műtét során minden terv szerint alakult, de a beavatkozás különösen fárasztó volt. A maszk, a védőbúra miatt alig lehetett beszélni, csak ordítva tudtak kommunikálni.

„Bár nagyon gyakorlott műtősnő segített, többször is rossz eszközt adott a kezembe, mert nem értette, mit kérek tőle. A végén mindenki örült, de csendben, mert a fáradtság mellett érezni lehetett a nyomást: bár hermetikusan zár a védőruha, a magas víruskoncentráció miatt még így is ott volt a fertőzés veszélye. Márpedig mi közelről láttuk a vírus pusztító erejét” — mesélte Lang György.

Ausztria nem csökkentette radikálisan a normál orvosi ellátást, és megtalálta azt a helyes arányt, hogy el tudja látni a vírus-fertőzötteket és a más betegeket is egyaránt.

„Az egészségügyi vezetés intézkedései nemcsak gyorsak, hanem precízek és arányosak voltak. Magyarország nagyon sikeres volt a tömeges megbetegedések elkerülésében, a radikális belügyi lépések eredményesek voltak, de az egészségügyi rendszer teljesítményéről sok mindent elmond, hogy Ausztriában közel 17 ezer igazolt fertőzés mellett 670 halálesetet regisztráltak, Magyarországon viszont 4000-nél kevesebb víruspozitív beteg közül 500-nál többen haltak meg” — mondta Lang György.

Címlapi kép: Semmelweis Egyetem

További cikkek