Skócia újbóli uniós csatlakozásával kampányol a Skót Nemzeti Párt vezetője az Egyesült Királysághoz tartozó, csaknem Magyarország méretű országrész függetlenségéért. Nicola Sturgeon első miniszter azzal érvel: a 2016-os brexit népszavazáson, a skótok túlnyomó többsége, 62 százaléka arra szavazott, hogy a szigetország maradjon az Európai Unió tagja. Önmagában az indoklás kevés.
,,Ha nem megyünk vissza, akkor ez továbbra is sokba fog kerülni nekünk”
A brit Legfelsőbb Bíróság már meghallgatást tartott abban a kérdésben, vajon a Holyrood, Skócia törvényhozása törvénybe foglalhatja-e a kilenc év alatt immár második függetlenségi referendum kiírását. Döntése az elkövetkező hetekben várható. Amennyiben engedélyezi a népszavazást, azt 2023. október 19-én tartanák meg. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a függetlenségpártiak még hátrányban vannak, de ha ma rendeznék a népszavazást, nagyon szoros eredmény születne.
„Nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem. A kilépés nagy hiba volt. Már így is túl sokba került az Egyesült Királyságnak. És ha nem megyünk vissza, akkor ez továbbra is sokba fog kerülni nekünk” – idézte a Guardian az uniós újracsatlakozásért tüntetők egyikét.
„Hosszú távon szenvedni fogunk, mert nem tudunk majd eladni és vásárolni Európából, amely a legnagyobb piacunk” – érvelt a winchesteri Joshua Allotey, egyike annak a több ezer embernek, aki október utolsó előtti szombatján, a brit kormányzási vákuumban, Truss lemondása után és utódja, Sunak kijelölése előtt London belvárosában, a Parlament téren követelte, hogy az Egyesült Királyság lépjen vissza az Európai Unióba.
Fabulous turn out and still time to get down to Parliament Square to hear some of those great speakers. pic.twitter.com/QKeu9hO8dn
— The Rejoin EU Party (@RejoinP) October 22, 2022
„Nagyon határozottan úgy érezzük, hogy a mostani helyzet közvetlenül a 2016-os népszavazásra vezethető vissza, amely tulajdonképpen egy tanácsadói népszavazás volt” – mondta egy hölgy Warwickshire-ból, aki szerint az 52:48-as szavazati arány nem jelent meggyőző többséget, viszont fenekestől felborította az országot. „Nézze meg, hogy hol tartunk hat évvel később” – tette hozzá.
„A brexit a lassú halál, amely évek óta kivérezteti az Egyesült Királyságot” – ezt állítja Oliver Jackson, egy 26 éves dorseti raktáros, aki fontosnak tartja, hogy a politikusok meghallgassák azokat, akik újra csatlakozni akarnak az EU-hoz.
A cikk ITT folytatódik!
Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!