Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Sosem látott leletanyagra bukkantak a Szulejmán-kutatók

Aranyozott evőeszközök kerültek elő Szigetvárnál.

A középkori török elit által használt aranyozott evőeszközök kerültek elő I. Szulejmán szultán szigetvári, turbéki mauzóleuma körül feltárt területről. Az idén nyáron újraindult kutatások eredményeiről számolt be Pap Norbert, a PTE történetiföldrajz-professzora, a kutatócsoport vezetője a Zrínyi-napok keretében tartott rendezvényen, Szigetváron.

2013-ban kezdődött a környéken a szulejmáni sírkomplexum felkutatása, amelyet 1903 óta szerettek volna megtalálni. A munkafolyamatokat kezdetben a török kormány, később a magyar állam finanszírozta. Mindkét ország számára fontos volt, hogy megtalálják az oszmán birodalom leghosszabb ideig regnáló szultánjának síremlékét.

Írott forrásokból tudni, hogy I. (Nagy) Szulejmán Sziget várának ostroma közben hunyt el 1566. szeptember 7-én.

Halálának helyén síremléket emeltek dzsámival, minarettel, derviskolostorral, laktanyával. A komplexum zarándokhellyé vált, környéke városkává fejlődött, a neve Turbék volt. Elhelyezkedését azonban évszázadokon át homály fedte.

A Szulejmán-kutatók rábukkantak

Miután 2014-ben régészeknek sikerült beazonosítani a helyszínt, 2015-ben feltárták a türbét, később pedig a mellette álló épületek maradványait. Az 1573-76 között felépített komplexum környezetében település is kialakult. A 2024 nyarán folytatott vizsgálatok célja az volt, hogy meghatározzák az egykori oszmán városka méretét, szerkezetét, jellegét.

Szulejmán sírkomplexuma köré épült zarándokváros mintegy 70-80 hektáron terült el, és a maga korában jelentős volt. Feltehetőleg a 18. század elejéig álltak az oszmán kori település épületei, amit aztán építőanyagként elhordtak máshová.

A kutatások során a régészek szépen megmunkált, értékes darabokat találtak, köztük ékszereket, egy genovai aranydukátot, egy török aranypénzt, valamint török és Habsburg ezüstérméket. Előkerültek étkészlethez tartozó, az elit körében használt oszmán evőeszközök maradványai, melyek arról tanúskodnak, hogy Turbékon gyakran jártak az oszmán elithez tartozó személyek.

Nyitókép: I. Szulejmán Türbéjének alapjai drónfelvételen (Fotó: MTI/Sóki Tamás)

 

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek