A megmérettetés, amelyet 31 ország 157 nevezőjéből az előválogatás után 80 versenyző részvételével rendeztek meg, a Müpában gálával zárult pénteken, a verseny három kategóriájának helyezettjei és a különdíjasok fellépésével.
Az eseményen részt vett Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, és díjat adott át Turi Attila építész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke is – áll a szervezők MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
A verseny junior, szenior és pas de deux kategóriájának csütörtökön odaítélt díjai mellett a gálán további elismeréseket is átadtak.
Ők kapták a Budapest Ballet Grand Prix díjait
Többek között a Magyar Művészeti Akadémia legjobb magyar előadónak járó díját, amelyet Kócsó Dóra és Kosaras Boróka vett át. Budapest Főváros fiatal tehetségeknek odaítélt díját Jászovics Mira és Balog Márton nyerte el. A Herendi Porcelán Manufaktúra a legjobb modern előadónak odaítélt elismerését Dohee Kim és Sánta Benedek kapta. A MTE elismerését Arisa Hashimoto, az egyetem különdíját Mikel Arana Arzak vehette át. A zsűri különdíját May Barrutia Santaren kapta.
A közleményben Varga-Bajusz Veronikát idézik, aki kiemelte: ez a verseny nemcsak kitekintést jelent a nemzetközi táncéletbe a fiatal táncosok számára, hanem közvetíteni tudja a magyar kultúra, a magyar táncművészet és táncoktatás értékeit, eredményeit a nagyvilág felé és viszont.
„Büszkék vagyunk az olyan egyetemi közösségeinkre, mint amilyen a Magyar Táncművészeti Egyetem, hiszen ők egy olyan alkotói közösség, amely egyszerre nemzeti és ad nemzetközi kapcsolódást is”
– mondta, kiemelve, hogy a második Budapest Ballet Grand Prix világszínvonalat hozott.
Ez az esemény sem csupán egy verseny, hanem a tehetség, a kitartás és a kreativitás megünneplése is – mondta.
Fodorné Molnár Márta, az MTE rektora kiemelte: a nemzetközi balettverseny évenkénti megrendezése hozzájárul az egyetem egyik fő célkitűzéséhez, hogy a táncművészettel összefüggő képzések meghatározó európai központjává váljon.
Hangsúlyozta: a verseny magas színvonala és sikeressége elsősorban a fiatal tehetségeknek köszönhető. De az, hogy a világ öt földrészéről, 31 országból érkeztek a jelentkezők, azért is történhetett meg, mert a verseny a megmérettetés mellett edukációs folyamatot is kínált a jelentkezőknek, akik workshopokon vehettek részt, és világhírű művészekből álló zsűri értékelte a tudásukat – mondta.
Nagy Tamás versenyigazgatót, az MTE művészeti tanácsának elnökét is idézik, aki elmondta: célkitűzésük, hogy sok ország kiváló balettművésze eljöjjön a versenyre, megvalósult. A legfontosabb az, hogy a fiatal és tehetséges versenyzők lehetőséghez jussanak és erre minden feltétel adott – mondta.
A III. Budapest Ballet Grand Prix-t 2025. november 17. és 21. között rendezik meg.
Nyitókép: Versenyző a Budapest Ballet Grand Prix (BBGP) nemzetközi balettversenyen a Nemzeti Táncszínházban 2024. november 20-án. MTI/Balogh Zoltán