A közelmúltban közzétett kutatás szerint a rövidebb munkahét bevezetése után Izland gazdasága a legtöbb európai versenytársát a bérek csökkenése nélkül is felülmúlja – számolt be a CNN.
2020 és 2022 között az országban a munkavállalók 51 százaléka fogadta el a rövidebb munkaidőre, illetve a négynapos munkahétre vonatkozó ajánlatot a munkáltatójától.
Tavaly Izland gyorsabb gazdasági növekedést könyvelhetett el, mint a legtöbb európai ország, és a munkanélküliségi ráta is az egyik legalacsonyabb Európában
– írta közleményében az Egyesült Királyságban működő Autonomy Institute és az Izlandi Fenntarthatóságért és Demokráciáért Egyesület (Alda).
„Ez a tanulmány egy igazi sikertörténetet mutat: a rövidebb munkaidő széles körben elterjedt Izlandon, és a gazdaság számos mutató tekintetében továbbra is erős” – hangsúlyozta Gudmundur D. Haraldsson, az Alda kutatója egy nyilatkozatában. Izlandon 2015 és 2019 – között két nagy kísérletben – a közszférában dolgozók munkaóráit heti 40-ről 35–36 órára csökkentették, a fizetésük összege azonban megmaradt.
Tesztelték a 4 napos munkahét hatását
A kísérletekben 2500 ember vett részt. Miután a kísérletek kedvező eredményt hoztak, az izlandi szakszervezetek országszerte több tízezer tagjuk munkaidejének csökkentéséről tárgyaltak.
Világszerte már számos országban tettek kísérletet a négynapos munkahét bevezetésére. Ezek közé tartozik a 2022-es sikeres kísérlet, amely 33 vállalatot érintett, többségében az Egyesült Államokban, Írországban és az Egyesült Királyságban, de kísérleteznek vele Japánban és Magyarországon is.
Nyitókép: Az izlandi főváros, Reykjavík látképe (Fotó/forrás: Pixabay)