Pannonhírnök

Kalotaszeg kincsei országos találkozó Törökszentmiklóson

Ékszerkészítők és iparművészek várják az érdelődőket.

Műhelyfoglalkozások, előadások, kiállítás, viseletmustra és gálaműsor is szerepel a szombaton Törökszentmiklóson megrendezendő Kalotaszeg kincsei országos találkozó programjában – közölte a rendezvény főszervezője, az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület vezetője az MTI-vel.

Molnár Anett elmondta, hogy a rendezvényt a népi ékszerkészítők, népi tárgyalkotó iparművészek, viseletkészítők, néptáncosok és egyénileg alkotó érdeklődők számára hirdették meg a kalotaszegi magyar népviseletek, valamint a gyöngykultúra széleskörű megismertetése céljából.

A szervezésben részt vett az egyesületen belül működő Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport és a programnak helyet adó Ipolyi Közművelődési Központ is.

A találkozó előadói között lesz Katona Edit, a Néprajzi Múzeum textil- és viseletgyűjteményének főmuzeológusa, aki a kalotaszegi gyöngymunkák múltjáról és jelenéről beszél majd.

Kiss Gabriella népi iparművész, kalotaszegi gyöngyékszerszakértő A kalotaszegi párták jellegzetességei térben és időben címmel tart előadást. Fülöp Hajnalka etnográfus-muzeológustól pedig A hímző-varró női munka egy faluközösségben című előadást hallhatják a résztvevők.

Molnár Anett beszámolt arról is, hogy négy műhelyfoglalkozás lesz, ahol a résztvevők készíthetnek többek között kokárdát szabadrajzú hímzéstechnikával, madaras kártyatartót, madaras gyöngyhímzett karkötőt vagy akár medált is bőr hátlappal. A Kalotaszegről érkező Vér Gyöngyi kézműves bemutatót tart – fűzte hozzá.

A kiállításon mutatják be a Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport többéves munkáját és legújabb alkotásait. Láthatók lesznek majd eredeti kalotaszegi viseletek, viseletkiegészítők, párta, nyakbavalók, férfi ruhadíszek, kalapra valók, illetve ezek tárgymásolatai.

A tárlaton bemutatják azokat a darabokat, amelyek a kalotaszegi népművészeti alkotások motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkeznek oly módon, hogy a mai funkciók által új formát öltenek – emelte ki a főszervező.

Molnár Anett szólt arról is, hogy

a találkozó kalotaszegi gálával zárul. A bemutatott tárgyak egy része „életre kel” viseletmustra, Kalotaszeg ihlette ékszerek divatbemutatója során, amelyen látható lesz, hogyan lehet a mai kor öltözékéhez, egy farmerhoz, edzőcipőhöz, pólóhoz fölvenni újrafogalmazott tárgyakat

– mondta.

A rendezvényen fellép a makói Forgatós Néptáncegyüttes, a Miklós Néptáncegyüttes, a kókai Kóka Kulturális Táncegyesület és a tiszafüredi Pipás Zenekar, Forgács Kata és Száz Máté kalotaszegi dalt adnak elő – közölte.

Borítókép: A Hagyományunk ruhaszobrai című szabadtéri kiállítás installációi a budapesti Várkert Bazárban 2024. augusztus 15-én. MTI/Balogh Zoltán

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek