Csaknem száz szakember részvételével rendezik meg ismét a római kor kutatásával foglalkozó legnagyobb magyar nyelvű szakmai fórumot, ezúttal mintegy száz szakember részvételéven május 16. és 18. között Pécsen – tájékoztatta a házigazda Janus Pannonius Múzeum (JPM) az MTI-vel.
A közgyűjtemény által kiadott kommünikében azt írták, hogy az időről időre megrendezett Fiatal Római Koros Kutatók Konferenciáján (FIROKONF) nemcsak a tudományos pályájuk elején álló kutatók, hanem több évtizedes tapasztalattal rendelkező, területükön nemzetközileg is elismert, határon túlról érkező szaktekintélyek, professzorok is megtalálhatók.
A 17. alkalommal, ezúttal Pécsen zajló esemény keretében csaknem 70 előadás hangzik el. Egyebek mellett szó lesz a villagazdaságok fürdőiről, a feliratos emlékekről és viselettörténetről, valamint a vallási kultuszokról, üveggyöngyökről, korabeli tbc-s esetekről, kyrénéi pénzekről is.
Kitértek arra, hogy a FIROKONF 2006-ban indult, és azóta az időszak kutatásának legnagyobb hazai fórumává nőtte ki magát, a rendezvényt pedig évről évre múzeumok és egyetemek látják vendégül; az idei alkalom az első, amikor az eseménynek a pécsi JPM ad otthont.
Római kori konferenciát rendeznek Pécsen
A konferencia programja kulturálisan is gazdag. A résztvevők egyebek mellett szakmai tárlatvezetéssel tekinthetik meg a Janus Pannonius Múzeum új állandó attrakcióját, A hely szelleme – Genius Loci című kiállítást, továbbá ellátogathatnak a pécsi ókeresztény sírkamrákba és a Dóm Kőtárba is – közölték.
Az előadások nyilvánosak, a rendezők minden érdeklődőt szeretettel várnak, a szakmán kívüli látogatóktól azonban rövid regisztrációt kérnek. A részletes program és a regisztrációs felület elérhető a www.jpm.hu oldalról – olvasható a közgyűjtemény tájékoztatásában.
Borítókép: ILLUSZTRÁCIÓ: A római kori Seuso-kincs a miskolci Herman Ottó Múzeum kiállításán (Fotó: Vona Ildikó/ PannonHírnök)