Lezárult az Athletica Galactica Kárpát-medencei Középiskolai Csillagászati és Asztrofizikai verseny 2024/2025-ös évadának felkészítési folyamata, így összeállt az az ötfős magyar középiskolás csapat, amely Magyarországot képviseli az indiai Mumbaiban a 18. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpián (IOAA).
A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) csütörtöki közleménye szerint a diákok kiválasztása és felkészítése több hónapon át zajlott.
A folyamat hagyományosan egy nyári táborban csúcsosodott ki, ahol a versenyzők elméleti képzéseken, csillagászati gyakorlatokon, valamint személyes konzultációkon vettek részt. Idén is a jászberényi Sasközpont adott otthont a felkészítési folyamat záróeseményének júliusban.
A tábor végén a tanulók egy négyfordulós táborzáró versenyen elméleti, adatelemzési, planetáriumi és észlelési feladatsorokkal mérték össze tudásukat.
Az összesített versenyben első helyen Elekes Dorottya, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium diákja, másodikként Elekes Panni, szintén a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium tanulója, míg harmadikként Dobák Bálint, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja került be az olimpiai keretbe.
A csapat tagja még Zádori Gellért, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, valamint Bartucz Eszter Bianka, a budapesti Eötvös József Gimnázium tanulója. Ők képviselik Magyarországot idén a Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpián, amelyet augusztus 11. és 21. között rendeznek meg Mumbaiban.
Az olimpiára induló keret tagjait a döntő fordulón elért eredményeik, a heti beküldendő feladatsorok, a korábbi miniolimpia és a tábori verseny pontszámai alapján választották ki.
A diákok felkészítését az Athletica Galactica versenysorozat szakmai csapata koordinálta.
Felidézték, hogy a magyar csapat minden évben kiemelkedően teljesít a nemzetközi megmérettetéseken, legutóbb minden versenyző éremmel tért haza a szlovéniai miniolimpiáról.
A nemzetközi csillagászati diákolimpia magyar csapatának támogatója többek között a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézet (CSFK), a HUN-REN Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet, a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium.
Borítókép: Mumbai híres műemléke az Indiai kapu (Fotó/ forrás: Pixabay)