A műemlék épületek helyreállításával, fenntarthatóságával kapcsolatos kérdések is szerepeltek azon a szakmai fórumon, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) szervezett a pécsi Pollack Expo keretében pénteken – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.
A PTE közleményében emlékeztettek arra, hogy a kar 2020 őszén indította el a Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnök és szakember szakirányú továbbképzését. A képzés az épületdiagnosztikát kiemelve állította gyakorlatiasabb vonalra, nem titkolt szándékkal megcélozva a kivitelezésben dolgozó építész- és építőmérnököket is.
A pénteki, egész napos szakmai fórum előadói a PTE MIK Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnöki képzés oktatói és a közelmúlt jelentős műemléki helyreállításaiban aktívan részt vevő építészek, építőmérnökök.
A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy a történeti épületek rehabilitációja a közös múlt megismerése és megőrzésének igénye mellett a fenntarthatóság kihívásaira is választ ad, ugyanis az érték megőrzésén túl az épületek mai kor igényei szerinti használhatósága feszül egymásnak még az azonos funkciót hordozó épületek esetében is.
Pécs jelentős történeti épületekkel bír
A szakmai fórum előadásai konkrét példákon keresztül mutatták be szerkezetek, homlokzatok, homlokzati részletek, belső terek vagy éppen az épületegyüttes egészének értelmezését segítő periodizáció feladatait, ugyanis a történeti épületek felújítása, újra használatba vonása több szakma együttműködését és sajátos elköteleződést követel meg – jelezték.
A rendezvényen a pécsi képzés egyik vezető tanára, Mezős Tamás megmutatta, hogy erős tönkremenetel mellett a bontás helyett is sikerülhet a műemléki épület megmentése, míg Bodó Balázs prezentációjából a római Palazzo Falconieri komplex épületkutatásáról hallhattak részleteket a résztvevők.
A szakmai fórumon az új építészeti törvényről, valamint a 2024-ben a műemlékvédelem területén várható változásokról is hallhattak információt a résztvevők, valamint arról, hogy miként alakul a 2024-es jogszabályi környezetben az építtetők, a tervezők, a felelős műszaki vezetők, a műszaki ellenőrök felelőssége és feladata – olvasható a kommünikében.
Forrás: MTI
Nyitókép: Illusztráció – Hunyadi János lovasszobra és Gázi Kászim pasa dzsámij a pécsi Széchenyi téren 2023. szeptember 26-án. (Fotó: MTI/Ruprech Judit)
Kövessen minket a Facebookon is!