A tihanyi bencés apátságban az épület barokk kori felépítése óta a legnagyobb és legátfogóbb felújítási munkák fejeződtek be – mondta a tihanyi perjel pénteken a megújított apátsági épületegyüttes és a Szent Kristóf Zarándokház átadási ünnepségén.
Mihályi Jeromos kiemelte: 970 évvel ezelőtt, a Szent István államalapító és egyházszervező küldetését folytató I. András király monostort és szerzetesközösséget alapított „a Balaton felett, a Tihanynak nevezett helyen”.
Innen eredeztetik a bencések mai küldetésüket is, hogy tanúskodjanak „az evangélium életformáló valóságáról, rendező erejéről és az elmúlt korok bölcsességéről” – fűzte hozzá.
Rámutatott arra, hogy
a tihanyi bencés apátság épületének barokk kori felépítése óta a legnagyobb és legátfogóbb felújítási munkák fejeződtek be, amelyeket a kormány 7,2 milliárd forinttal támogatott. Elmondta, csaknem száz magyar vállalkozás dolgozott együtt, hogy elkészülhessen a teljes felújítás.
Barkó Ágoston atya jelezte, hogy a tihanyi bencés apátság mellett felújították és bővítették a Szent Kristóf Zarándokházat is. Megjegyezte, hogy az apátság megújulása nemcsak építészeti és műemléki szempontból jelentős, hanem azért is, mert az a „Magyarország egyik legfontosabb királyát őrző nemzeti emlékhely, az élő kereszténység megélésének országosan jelentős helyszíne”.
Átadták a felújított tihanyi apátságot
Az apátság az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az épületegyüttes 2019-ben megkezdődött komplex rekonstrukciója magában foglalta az apátsági épület és a templom tetőszerkezetének felújítását, a templomtorony szerkezeti felújítását és burkolatmegújítását, a nyílászárók cseréjét és egyes esetekben restaurálását, valamint a apátsági épület külső vakolását.
A közműhálózat felújítása mellett megújultak az apátság külső terei, a belső terek közül pedig a munkálatok a festőrestaurátori kutatás és dokumentáció után a IV. Károly király tihanyi tartózkodása alkalmával használt Király-szobát, az apátsági könyvtárat, valamint két másik közösségi teret érintettek.
Megtörtént az épület gépészetének – fűtés, hűtés, szellőzés, légcserélés – teljes rekonstrukciója és modernizálása, valamint az apátság funkcióihoz illeszkedő bútorzatot építettek be. Restaurátori munkálatok által újult meg az apátsági templom belső díszítőfestése és az orgona mögött található barokk kori imakórus.
A műemléki előírásoknak megfelelően szintén felújították az I. András király sírját őrző kriptát is.
Emellett megújult és új épületszárnnyal bővült az apátság szomszédságában található Szent Kristóf Zarándokház. A 16 szobás szálláshelyen ötven férőhelyet alakítottak ki, így lehetőség nyílik nagyobb zarándokcsoportok fogadására és lelkigyakorlatok, valamint konferenciák szervezésére – áll a közleményben.
Borítókép: A Tihanyi Bencés Apátság és környéke a Veszprém megyei Tihanyban a háttérben a Balaton (Fotó MTI/ H. Szabó Sándor)