A Kárpátaljai Magyar Líceum létrehozatala és első évei is azt bizonyítják, hogy az összetartozás nemcsak jelszó, hanem cselekvés és alkotóerő is – jelentette ki Balatoni Katalin, a pedagógiai innovációk előmozdításáért és a családbarát oktatási környezet erősítéséért felelős miniszterelnöki biztos Beregszászon, az intézmény első érettségibizonyítvány-átadó ünnepségén.
A miniszterelnöki biztos köszönetét és háláját fejezte ki azért, hogy a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriumában a diákokkal, a szülőkkel és a tanári karral együtt ünnepelheti a két éve létrehozott magyar líceumhálózat első érettségiző évfolyamát.
Mint mondta,
a háború árnyékában rendkívüli bátorságra vall, hogy ezáltal is sikerül megőrizni a magyar nyelvet, a kultúrát, a tanulás méltóságát egy olyan időben, amikor a mindennapi biztonság is kérdésessé vált.
A Kárpátaljai Magyar Líceum első végzőseihez fordulva úgy fogalmazott, hogy ők voltak azok, akik megmutatták: „a kárpátaljai magyarság megmaradásának kulcsa a tettekben és a helyi közösségek útján történő cselekvésekben, azok szolgálatában és nemzeti kultúránk mindennapi megélésében rejlik”.
A líceum a jelenleg öt intézményt magában foglaló hálózat létrehozásával és tervezett bővítésével történelmet írt, amelynek részesei az első végzősök is, hiszen soha nem könnyű egy járatlan úton elindulni és ösvényt vágni, de mostantól példát mutatnak azoknak, akik a tanulást, a magyar nyelven történő fejlődést választják – fejtette ki Balatoni Katalin.
A líceum igazgatója, Kóré Dóra bejelentette, hogy
a 2023-ban öt oktatási helyszínen megalakított hálózat az új tanévben két újabb képzési hellyel bővül, így Beregszász, Nagydobrony, Tiszapéterfalva, Kisgejőc és Nagyszőlős mellett 2025-től Visken és Tiszaújlakon is tudnak a diákok a középiskolai tananyag elsajátításával párhuzamosan az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakmát tanulni.
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a főiskola, a számos ellenérv és lebeszélés ellenére, „átugrotta a szakadékot, és elsőként létrehozta a magán szaklíceumi hálózatát”.
Az idén érettségizett 102 diák előtt új távlatok nyíltak, hiszen tanulmányi eredményeik függvényében lehetőségük van a továbbtanulásra a főiskolán, annak Egán Ede szakképzési centrumában vagy más felsőfokú tanintézményben – húzta alá Orosz Ildikó.
Borítókép: Balatoni Katalin, a pedagógiai innovációk előmozdításáért és a családbarát oktatási környezet erősítéséért felelős miniszterelnöki biztos beszédet mond a Kárpátaljai Magyar Líceum első érettségibizonyítvány-átadó ünnepségén Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán 2025. július 5-én. MTI/Nemes János