A baromfi ágazat és a húsmarha támogatási keretösszegének emelése amellett, hogy a gazdálkodók számára plusz forintokat jelent, jó befektetés is, hiszen javítja az agrárium teljesítményét és exportteljesítményét – mondta Feldman Zsolt, az agrártárca mezőgazdaságért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornának.
Kifejtette: a baromfihús az egyik legkurrensebb magyar mezőgazdasági exportcikk, a kivitel tavaly 150 milliárd forinttal haladta meg a behozatalt.
Az államtitkár szerint az állattartásban pozitív trendekről lehet beszámolni. A húsmarha állomány az elmúlt kilenc évben a jó piaci lehetőségeknek és az okos támogatáspolitikának köszönhetően több mint két és félszeresére emelkedett. A baromfiágazat kiheverte a madárinfluenza okozta jelentős csökkenést, az itthoni ellátás stabil, és rendkívül erős az exportteljesítménye is.
A baromfiágazatnak év végén több mint 3 milliárd forinttal többet – összesen 16 milliárd forintot – fognak kifizetni az állatjóléti követelmények teljesítésének segítésére, a több mint 1300 családi és társas baromfitartó vállalkozás olyan sok igényt nyújtott be.
Az idén év végéig kifizetendő támogatásoknál egy-egy baromfitartó gazdaság számláján ez több millió forintot jelent – tette hozzá.
A húsmarhások annak örülhetnek, hogy megemelik a jó minőségű tenyészbikák vásárlására szolgáló forrást. A támogatásra több száz gazdálkodó jelentkezett, a támogatási összeg esetükben 200 millió forinttal, 900 millióra nőtt.
Az államtitkár kitért arra is, hogy 2011-2020 között az európai uniós források több mint egyharmada a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében érkezik. A KAP a 2020 utáni időszakban egy újabb „ráncfelvarráson”, megújuláson fog átesni. A tárca arra törekszik, hogy minél nagyobb mértékben tudják finanszírozni ebből azokat a fejlesztéseket, beruházásokat, amelyek növelik a gazdaságok versenyképességét.