A fitnesz világbajnok, oktatóval a Richter Egészségváros országjáró rendezvény miskolci helyszínén beszélgettünk
Vona Ildikó/ PannonHírnök: Mikor találkoztál először a Richterrel, és hogyan kezdődött a közös munka?
Béres Alexandra: Már láttam, hogy évek óta zajlik a Richter Egészségváros rendezvénye, figyelemmel kísértem a programjait, és amikor felkerestek engem a szervezők, a legnagyobb örömmel mondtam igent. Már nem tudom pontosan, hogy ez mikor történt, olyan 8-10 éve lehetett.
Azóta folyamatosan jelen vagy itt előadóként, trénerként?
Igen, azóta folyamatosan, és nagyon szeretem. Azt szeretem benne, hogy odalép az emberekhez. Azt veszem észre, kevesen tesznek az egészségükért. Szeretnének, de nem lépnek.
Mi lehet ennek az oka? Lustaság?
Nem. Abban a sorrendben, amit az életünkben felállítunk nem saját magunk – ha saját magunk is –, nem az egészségünk kerül leginkább az elsők közé, hanem a napi gyors teendők. És hiába gondoljuk, szeretnénk tenni az egészségünkért, elmarad.
Nagyon szeretem ezt a rendezvényt, mert ez tényleg odalép az emberekhez.
Oda, ahol élnek, ahol laknak, mindent ingyenesen kipróbálhatnak, a szűréseken részt vehetnek, és rendkívül sok inspirációt kapnak. Azért érdemes ide eljönni, nem csak az adomány szempontjából – mert azzal jót tesznek a saját városuk kórházával a résztvevők –, hanem maguknak is tudnak segíteni, ha ezeken az ingyenes szűréseken végigmennek.
A szüleid egészségügyben dolgoznak, innen indult az egészséges életmód iránti érdeklődésed?
Én beleszülettem egy ilyen családba. Édesapám ortopédsebész főorvos, anyukám fejlesztőanalitikus, nekem pedig a sport már egészen 5 éves koromtól nagyon komoly szinten része volt az életemnek. Válogatott voltam három sportágban; én inkább ebből a mozgásterápia, mozgás irányból érkeztem, míg ők a másik két irányból, és így szépen összeért az utunk. Nagyon hamar elkezdtek tőlem tanácsot kérni, először testformálással, aztán már egészségvédelemmel kapcsolatban.
Gyerekként mennyire voltál mozgékony?
Nagyon! Azért is vittek el sportolni 5 évesen, mert egyrészt nagy volt a pocakom, másrészt borzasztóan mozgékony voltam. Lehetett tudni, hogy nekem ez egy utam, és csodálatos dolog a szüleimtől, hogy hagyták, hogy a saját utamat járhassam.
Jöttek sorban a sikerek. Gondolom, a sikerélmény vitt előre…
Igen, igen. Imádtam a sportot. Először ritmikus gimnasztikával kezdtem, aztán fitneszben lettem világbajnok, utána még curlingeztem tíz évig. Közben folyamatosan foglalkoztam az emberekkel, és elvégeztem az egyetemet is.
Ha valaki tenni szeretne a saját egészségéért, hogyan kezdje?
A mozgás és az étrend az elsődleges. Hogy milyen mozgást választunk szinte mindegy, a lényeg, hogy csináljuk, mert az anyagcserénket fokozza a folyamatos mozgás.
Tudni kell, az anyagcsere-változás a szervezetünkben úgy indul, hogy először égetjük a foszfátcsoportot, utána a szénhidrátokat, és 20 perc után kezdjük a zsírt bontani.
Fontos előre meghatározni a célt. Mit szeretnénk? A fölösleges kilóinkat leadni, jobb fittségi állapotot elérni vagy izomtömeget növelni? A következő lépés, hogy meg kell találnunk rá az időt.
Táplálkozás terén mire ajánlatos figyelni?
A cukor és a fehérliszt fogyasztására. Ezeket korlátozni kell, de legjobb teljesen elhagyni. A burgonyára szeretném még felhívni mindenki figyelmét, ugyanis a burgonya keményítőtartalma nagyon magas. Úgy bomlik, mint a cukor, és nagyon megemeli a vércukorszintet. Próbáljunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, halakat, vadakat, magvakat, tojást fogyasztani! A magvakat natúr formában, és igyunk sok vizet, finom teákat, mert a szervezetünknek szüksége van a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékra is.
Nyitókép: Bodó Gábor/Richter Egészségváros