A beporzó fajok védelmének jelentőségére és a környezeti nevelés fontosságára hívta fel a figyelmet a Zöld Dunakanyar Program keretében megvalósuló rovarhotel projekt átadóján Vácon az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára, Balczó Bertalan.
Mivel a vadon élő növények és haszonnövények mintegy 80 százaléka függ ezektől a beporzóktól, védelmük kiemelten fontos. Állományaikat a természeti környezet gyorsuló változásai, az élőhelyek eltűnése, a környezetszennyezés, az inváziós fajok megjelenése és a klímaváltozás egyaránt veszélyeztetik.
Az elmúlt évtizedekben a vadon élő európai beporzó rovarok – köztük a méhek, nappali lepkék, zengőlégyfélék, éjszakai lepkék – előfordulásában és sokféleségében nagyarányú csökkenés következett be mind Európában, mind Magyarországon, ami a beporzóktól függő növényekkel művelt földterületek hiányos beporzását eredményezi.
Rovarhotelek és szemléletformálás
A negatív tendenciák megfordításához elengedhetetlen a szemléletformálás és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos ismeretek átadása A szemléletformálást érdemes a legkisebb korosztály körében elkezdeni, ehhez nyújtanak segítséget a Vácon átadott projekt részeként megvalósuló rovarhotelek.
(Az MTI értesülései szerint)
Nyitókép: Illusztráció – Méh és virág (Fotó: MTI/ Varga György)
Kövessen minket a Facebookon is!