Dr. Csernus Imre pszichiáterrel Miskolcon, a Művészetek Házában tartott előadása előtt beszélgettünk párkapcsolatról, őszinteségről és borászkodásról.
Vona Ildikó: Ma este a boldog párkapcsolatról tart előadást. Mi kell egy boldog párkapcsolathoz?
Dr. Csernus Imre: Két felnőtt ember, de ez általában nincs. Azért nincs, mert amíg valaki a másikra mutogat, az nem párkapcsolat. A párkapcsolat ott kezdődik, amikor egyesszám első személyben meg tudom magammal beszélni, mi az én felelősségem a kapcsolatban. Sokszor a hölgyek azt hiszik, hogy szeretve vannak, miközben csak felhasználják őket. Utána szidják a „szemét kurvákat”, akik lerombolnak egy boldog családot, kapcsolatot, és figyelmen kívül hagyják: abban, hogy egy pasi elment félre, elsősorban ő van benne meg a pasi. Könnyebb a másikra mutogatni.
Minden előadásában hangsúlyt kap az őszinteség kérdésköre. Miért?
Mert az emberek hazudoznak.
De miért hazudoznak?
Könnyebb azt hinni, hogy van mellettük valaki. Be vannak szarva az egyedülléttől, de a hazugság mindig kiderül. Másrészt, akire támaszkodnak, az előbb-utóbb meghal, és akkor mindazt, ami elől az illető addig menekült, a nyakába kapja csak hatványozva.
Kifizetődő őszintének lenni? Még a közmondás is úgy van: „Szólj igazat, betörik a fejed”.
Az őszinteséggel nagyon gyorsan meglátom, hogy kik a barátaim, és kik azok, akiket csak annak gondolok. A válaszom: igen. Én azt gondolom, hogy kifizetődő az őszinteség. Hosszútávon és rövidtávon is.
Mi kell ahhoz mostanság, hogy valaki boldog legyen?
Fejlett érzelmi intelligencia.
Azt hogyan lehet fejleszteni?
Őszinteség nélkül sehogy. Aki hazudozik önmagának, az anyagi javakhoz köti a boldogságot. Annak idővel még több, még több, egyre kell, és hiába szerzi meg, mégsem boldog. Az anyagi biztonság nem egyenlő a boldogsággal. Csak a szülők is erre tanítják a gyerekeiket: ha pénzed lesz, akkor boldog leszel.
Tizenöt éve járja az országot előadásokkal. Jelent még valamilyen kihívást, vagy már rutinból nyomja? Idefelé jövet összerakta fejben, amiről beszélni fog?
Persze. Őszinte párkapcsolat, őszinte család, boldog párkapcsolat a mai téma. Hogyan lehet valaki őszinte párkapcsolatban, amikor nagyon fontos dolgokban önmagának hazudozik?
Gyakran szokott buddhista mondásokat idézni…
Azért, mert egyes folyamatokat nem csak én fogalmaztam meg. Ha valaki nyitott szemmel jár, akkor észreveszi, hogy más vallásokban ugyanez van megfogalmazva, csak másképpen.
Van egy szőlőbirtoka Eger mellett. Miért kezd el egy pszichiáter borászkodni?
Mert szükségem volt valami másra is, nem csak emberekkel foglalkozni. Amikor a természetben vagyok, az elképesztően energetizál. Ott nem kell nézegetnem, hogy ki mit hozott; amit mond az őszinte vagy nem őszinte. Az emberek előszeretettel játszmáznak. A természetben egészen másképp van: ha esik az eső, ott esik az eső.
Ez a birtok már előrelátás nyugdíjas korára?
Szószoros értelemben én nem leszek nyugdíjas. Mindig lesznek emberek, akik megkeresnek tanácsért, segítségért. Teljesen mindegy, hogy árokparton ülök vagy széken.
Láttam fényképeket a telkéről, komoly építkezés folyt rajta. Borturizmus céljából készült? Akár turistacsoportok fogadására is alkalmas?
Persze. Oda jöhetnek a turisták. Elképesztő a természet ereje, és az egész építkezés beleillik a szőlőtőkék közé. Nem véletlenül kaptunk meg egy neves építészeti díjat ezért a projektért.
Nagy váltás lehetett Budapest után a vidéki élet…
Én sok helyen vagyok. Ott is, Budapesten is, most Miskolcon, hamarosan megyek Erdélybe. Sokat utazom.
Gyakran felróják önnek, hogy provokatívan és nyersen fogalmaz…
Fogyasztói társadalomban élünk, ahol az ingerek elképesztően intenzívek. Ezeket helyettesíteni csak intenzív szavakkal lehet. Puhán nem jutnak el a szavak a másik tudatához. Ha finoman fogalmazok meg valamit, a XXI. század embere elmegy mellette; ugyanakkor, ha erős szavakat használok, akkor az emberek felkapják a fejüket. A mai, felületes fogyasztói társadalomban az őszinte kommunikációnak nincs helye, viszont én nem tudok másképp beszélni. Az őszinteség időnként együtt jár a nyerseséggel, de legalább megmarad.
Köszönöm az interjút!
Én is köszönöm.
(A nyitókép illusztráció – Vona Ildikó fotója)