Lilára festi a tájat a tömegesen virágzó sóvirág a Dél-hevesi tájegység gyepterületein – adta hírül honlapján a Bükki Nemzeti Park.
A sziki sóvirág onnan kapta nevét, hogy a talajból a levelein található sókiválasztó mirigyek segítségével ki tudja választani a sót, ezáltal a szikes, alacsony víztartalmú talajokon is képes megélni. Bőrnemű levelei jól raktározzák a vizet, emellett gyökere mélyre hatol a talajban, így tud védekezni a kiszáradás ellen a szélsőségesen száraz termőhelyeken.
Magyarországon elsősorban a Tiszántúlra jellemző ez a növény. Tömeges virágzásával a Hortobágy pusztáit ősszel szokta lilára színezni, ezenkívül a Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzet, valamint a Jászság területén jelenik meg. Ez a sóvirágfaj Csehországtól és Horvátországtól északkeletre, Szibéria közepéig, délkeletre pedig Iránig található meg.
Hazánkban a magyar vagy sziki sóvirág július-augusztusban virágzik. Magassága 20–60 centiméter, virágzata sokvirágú füzér, tele apró levendula-színű virágokkal. Szára ágas, levélnyele rövid. Egy-egy füzérkében 2-3, azonos oldalra álló virág nő.
Kedvelt vágott és szárított virág, mivel a sóvirágok sokáig megőrzik színűket. Jelenleg nem tartozik a védett növények közé, viszont tilos azon példányok gyűjtése, amelyek nemzeti parkokban, illetve védett területeken találhatók.
Nyitókép: Lilába öltözött Dél-hevesi táj (Fotó: Gál Renáta/ Bükki Nemzeti Park)
Kövessen minket a Facebookon is!