Csökkenő forgalomban emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 45 781,35 ponton zárt pénteken, 875,37 ponttal, 1,95 százalékkal magasabban az előző heti záróértékénél.
A részvénypiac heti forgalma 51,84 milliárd forint volt az előző heti 61,75 milliárd forint után, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével emelkedtek.
Az Equilor Befektetetési Zrt. MTI-nek küldött heti összefoglalójában kiemelte, hogy a héten új csúcson járt a BUX index, köszönhetően a pozitív nemzetközi befektetői hangulatnak, és annak, hogy a Standard & Poor’s hitelminősítő javított a hazai adósosztályzathoz rendelt kilátásán.
A héten több nagy tőzsdei vállalat is közzétette a tavalyi negyedik negyedévre, illetve a teljes évre vonatkozó gyorsjelentését. A Magyar Telekom osztalékvágásának hírét negatívan értékelte a piac, míg a Mol gyorsjelentését inkább pozitív befektetői hangulat övezte.
A Magyar Telekom a gyorsjelentéssel egy időben közölte: a cég vezetése úgy döntött, 20 forintra mérsékli az idén fizetendő osztalékot, ami jelentős csökkenés a korábbi 25 forinthoz, illetve az ígért 27 forinthoz képest. Az Equilor szerint ezt csak részben ellensúlyozza, hogy 5,2 milliárd forint értékben sajátrészvényt tervez visszavásárolni a cég, a részvényesekre eső teljes kifizetés így is enyhén csökken.
A Mol arról számolt be, hogy teljesültek a 2019-re kitűzött célok, az éves tisztított EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 2,44 milliárd dollárt ért el, szemben a 2,4 milliárd dolláros prognózissal. Az idei évre 2,5 milliárd dolláros EBITDA-célt tűzött ki a vezetőség. A tavalyi év egyszerűsített szabad pénzárama dollárban számolva 74 százalékkal csökkent 2018-hoz képest, ezért jelentős az esély egy szerényebb osztalékra idén – írta az Equilor.
A Rába minden fronton csökkenő kereslettel szembesült a tavalyi negyedik negyedévben, aminek eredményeképpen mind a belföldi, mind az exportértékesítés jelentősen visszaesett. A futóműüzletág forgalma 6,5 százalékkal, az alkatrészüzletágé 11,3 százalékkal, míg a jarműdivízió értékesítése 37,7 százalékkal maradt el a bázisidőszaktól. A negyedév árbevétele összesen 14,9 százalékkal csökkent éves összehasonlításban.
Az OTP a héten megállapodott a szlovák leánybank eladásáról az OTP. A vevő a prágai székhelyű CSOB, a belga KBC csoport tagja. Az eladási árat nem közölték, de valószínűleg könyv alatti értéken kelt el a leánybank. A szlovák egység 1,8 százalékos piaci részesedéssel bír, 2016-2018 között veszteséggel zárt, míg a tavalyi év első kilenc hónapja során elért profitja 0,6 százalékát adta a konszolidált eredménynek.
Jövő hét kedden dönt a monetáris tanács a monetáris kondíciók alakításáról. A tanács először ül össze azt követően, hogy a fogyasztói árindex 4,7 százalékra emelkedett januárban, és Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kijelentette: a jegybank kész minden eszközt bevetni, hogy visszaterelje az inflációt a toleranciasávon belülre. Elemzők szerint a jegybank nem nyúl sem az alapkamathoz, sem az egynapos betéti kamathoz, és többségük az infláció csökkenését várja a következő hónapokban, ugyanakkor arra számítanak, hogy a jegybank tovább csökkenti a kiszorítandó likviditást március végéig.
Az Equilor összefoglalójában megemlíti, hogy az MNB a héten egyeztetést folytatott a kereskedelmi bankokkal a bankközi kamatok alakulásáról. A Reuters meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a jegybank szerint az elmúlt napokban tapasztalható kamatemelkedés túlzott volt. Az MNB erre úgy reagált, hogy a BUBOR mozgását piaci fejlemények indokolták, és a szerdai találkozó a kereskedelmi bankokkal folytatott, rendszeres konzultáció részét képezte. A 3 hónapos BUBOR két hét alatt 0,29 százalékról 0,63 százalékra emelkedett, pénteken 0,6 százalékon állt.
A héten a Richter-részvények ára 1,95 százalékkal emelkedett, pénteken 7055 forinton zárt a papír, heti forgalma 11 milliárd forint volt.
Az OTP árfolyama 1,12 százalékkal nőtt, 15 320 forinton zárt, heti forgalma meghaladta a 25,6 milliárd forintot.
A Mol 5,48 százalékkal erősödött, pénteki zárórára 2696 forint volt, heti forgalma megközelítette a 9,7 milliárd forintot.
A Magyar Telekom árfolyama 3,21 százalékkal, 437,5 forintra esett, heti forgalma 2,8 milliárd forint volt.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3683,65 ponton zárt pénteken, az előző héthez képest 9,21 ponttal, 0,25 százalékkal alacsonyabban.