A magyar férfi vízilabda-válogatott második meccsét is megnyerte a Bukarestben zajló világkupa selejtezőben: Varga Zsolt együttese a franciák felett aratott 15-10-es keddi sikerrel közvetlenül bejutott a torna pénteki negyeddöntőjébe.
A tornáról az első hat jut az áprilisi, nyolccsapatos szuperdöntőbe, amelyben a B divízióból a német és a holland válogatott már biztosította a helyét.
Eredmény, A csoport, 2. forduló:
Magyarország-Franciaország 15-10 (1-3, 6-0, 3-3, 5-4)
a magyar csapat gólszerzői: Vigvári 5, Burián 3, Nagy Ák. 2, Manhercz, Vismeg, Tátrai Ekler, Nagy Ád. 1-1
A 16 fős magyar keretből ezúttal Csoma Kristóf és Molnár Erik maradt ki, helyükre Szakonyi Dániel és Vismeg Zsombor került be.
Kissé fáradtan kezdett a magyar csapat, ami nem volt meglepetés, hiszen 19 órával korábban még a spanyolokkal vívott nagy csatát.
A franciák ezt kihasználva két góllal elléptek a nyitónegyedben.
A második felvonásra teljesen megváltozott a játék képe, válasz nélkül hat magyar gól született, Szakonyi pedig a kapuban sorra hárította a francia lövéseket, köztük a rivális legnagyobb tehetségének, Thomas Vernoux-nak a próbálkozásait.
A harmadik felvonásban sem változott a játék képe, a magyarok védekezése jól működött, a franciák több mint másfél negyeden át képtelenek voltak bevenni Szakonyi kapuját.
A magyar gólok közül ki kell emelni Tátrai Dávid találatát, aki Nagy Ádám tökéletes passzát pöccintette a hálóba.
A magyar csapat 9-3-as vezetésnél egy emberelőnynél eldönthette volna az összecsapást, de nem sikerült értékesíteni a fórt, a franciák pedig sorozatban három góllal felzárkóztak.
A negyed vége előtt ugyanakkor Burián Gergely betalált, így a csapat megnyugtató (10-6) előnnyel fordulhatott rá a záró nyolc percre.
A negyedik negyed igencsak elhúzódott, főként azért, mert az edzők megpróbálkoztak a frissen bevezetett challenge kihasználásával. A vége 15-10 lett a magyaroknak.
A mérkőzés elején az okozott némi gondot, hogy ugyan tudtuk, Thomas Vernoux-ra épül a franciák támadójátéka, ezért őt kell kivennünk, ám eleinte emiatt állandóan elcsúszkáltunk hátul, nem volt meg a ritmusa a védekezésnek. Amint ezt stabilizáltuk, azaz nemcsak Vernoux nem tudott helyzetbe kerülni, de az összhang is meglett, onnantól már tudtuk indítani a lefordulásokat, ami azonnal meglátszott az eredményen. A harmadik negyed vége felé megint egy kicsit belassultunk, hat a hat ellen túlságosan erőltettünk néhány nem jó megoldást, ebből meg ők fordultak vissza – aztán viszont sikerült megint megszilárdítani a játékot elöl is, hátul is
– nyilatkozta a magyar szövetségnek Varga Zsolt szövetségi kapitány.
A szakember megjegyezte az új szabályok kapcsán, hogy három negyed után egy négy-ötgólos előny egyáltalán nem jelent biztos győzelmet.
„Az is egyértelmű, még sok mindenen kell dolgoznunk, az viszont érződik, hogy van egy ritmusa a játékunknak, megvan az egymás segítése hátul, az a jófajta, pozitív energiákat sugárzó erőfeszítés, amiből egy csapat építkezhet. Ennek a gárdának az a legfontosabb, hogy mindenki érezzen rá, milyen az, amikor tényleg együtt oldjuk meg a védekezést, amikor a játékosok segítenek a kapusoknak, cserébe a kapusok adnak sziklaszilárd támaszt hátulról, mennyit jelent egy jó blokk, egy jó helyezkedés. Sok-sok ilyen pozitív dolog kell, közös élmény, ami folyamatosan fejleszti a kohéziót.”
Borítókép: Vigvári Vince (j) a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi vízilabdatornájának negyeddöntőjében játszott Olaszország – Magyarország mérkőzésen a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában 2024. augusztus 7-én. MTI/Kovács Tamás