Folytatódik a lakásárak ütemes emelkedése, országos átlagban 4-5 százalékos, az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos, a pesti belvárosban ugyanakkor akár 10 százalékos áremelkedésre is lehet számítani a következő egy évben a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérése szerint.
A GKI a vállalatok, az ingatlannal foglalkozó cégek (fejlesztők, forgalmazók, tanácsadók és üzemeltetők), valamint a lakosság következő egy évre vonatkozó ingatlanpiaci terveit, szándékait és kilátásait térképezte fel. A második negyedévi vizsgálatban 112 ingatlanokkal foglalkozó cég és 1097 vállalat vett részt, a lakossági reprezentatív minta 1000 emberből állt.
A magyar ingatlanpiacon a bérlők, a bérbeadók és a befektetők aktivitása is folyamatosan erősödik. A fejlesztési kedv csaknem minden szegmensben érezhető. Mindezt támogatja a gazdasági fejlődés üteme, a beáramló európai uniós források, az alacsony kamatkörnyezet és a befektetői érdeklődés. A GKI szerint az adatok azt mutatják, hogy minden adott a szektor további lendületes fejlődéséhez, ezáltal a közeljövőre vonatkozó kilátások továbbra is optimisták.
Közölték, a lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások negyedéves alapon némileg visszaestek. Az előző negyedéves vizsgálathoz képest azoknak a körében, akik a következő egy évben biztosan elindítanak egy vásárlási vagy építési tranzakciót 23, a valószínűleg piacra lépők között pedig 9 százalékos volt a csökkenés. Éves alapon a lakástranzakcióra biztosan készülő háztartások száma némileg csökkent, míg a valószínűleg cselekvők száma nőtt. A lakossági várakozások – az április és júliusi visszaesés ellenére – továbbra is optimisták. Negyedéves alapon a lakásfelújításra és korszerűsítésre vonatkozó lakossági kilátások is kissé visszaestek, de éves alapon enyhe javulás érezhető.
Az irodák kihasználtsága Budapesten és környékén 2019. második negyedévében enyhén emelkedett (90,6 százalékról 91,8 százalékra), ami éves alapon stagnálást jelent. Kelet-Magyarországon az áprilisban mért 87 százalékos kihasználtság júliusra 83 százalékra mérséklődött, míg Nyugat-Magyarországon az áprilisi 92 százalékos kihasználtsági mutató júliusra 95 százalékra nőtt. A felmérésben részt vevők várakozási szerint az irodabérleti díjak a következő egy évben 2 és 5 százalék között emelkedhetnek.