A statisztikai tájékoztatási naptár a jövő héten üres, megkülönböztetett figyelemre csak a monetáris tanács kamatdöntő ülése tarthat számot.
Kedden tartja soron következő, júliusi kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. Júniusi ülésén a testület 15 bázisponttal, 0,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, a kamatfolyosó nem változott. A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon állt. Elemzők akkor váratlannak nevezték a monetáris tanács kamatcsökkentését, akik szerint a döntést a környező országok jegybankjainak elmúlt időszakban tett kamatcsökkentő lépései is motiválhatták.
A Kossuth Rádióban elhangzott bejelentése szerint újabb kamatvágást fog javasolni Virág Barnabás, az MNB frissen kinevezett alelnöke: közlése szerint a következő, július 21-én esedékes kamatdöntő ülésen újabb 15 bázispontos kamatcsökkentésre tesz majd javaslatot.
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint ez ellentmond a jegybank hivatalos kamatdöntést követő kommunikációjának, melyben hangsúlyozták, hogy csak egyszeri, jelzésértékű lépésről van szó, és nem kamatcsökkentési ciklus kezdetéről. Virág Barnabás ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a júliusi lehet az utolsó kamatvágás, megfelelő távolságot fognak tartani a 0 százaléktól. A határidős kamatláb-megállapodások alapján további kamatvágásokat áraznak a piaci szereplők – írta az Equilor.
A Pénzügyminisztérium (PM) szerdán hozza nyilvánosságra a költségvetés első hat havi részletes adatait. A PM július 8-án közzétett előzetes adatok szerint a járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként, az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt. |
2020 első hat hónapjában a központi költségvetés 1534,3 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 11,2 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 313,9 milliárd forintos hiányt értek el.
Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 390,0 milliárd forintot tett ki.
2020 júniusában a központi alrendszer 785,5 milliárd forintos hiánnyal zárt, a 2019. évi azonos havi hiány 213,6 milliárd forintot tett ki.