Nyílt levélben tiltakoznak a kalotaszegi írásos varrottas egyik mintájának kisajátítása ellen a közép-erdélyi néprajzi térség képviselői, mert a Mango divatáruház az egyik mintát forrásmegjelölés nélkül használta fel kollekciójához.
Közösségi oldalán a bukaresti La blouse roumaine IA Egyesület tette közzé a nyílt levelet, három nyelven. A civil szervezet több alkalommal felszólalt már a romániai népviseleti motívumok megjelölés nélküli felhasználása ellen. Ők hívták fel a figyelmet a Mango fast fashion divatáruház egyik női dzsekijére, és a rajta látható kalotaszegi írásos varrottas mintára.
A nyílt levelet Kalotaszeg népművészetét kutató szakemberek, a Bokréta Kulturális Egyesület több tagja és az írásos hímzést ma is készítő helyi asszonyok írták alá. Tiltakoznak a Mango eljárása ellen, és sérelmezik a hivatkozás nélküli másolást.
Nagy érték a kalotaszegi írásos varrottas minta
Több százéves történettel rendelkeznek ezek a jól felismerhetők minták. A magyar népi varrottasok egyik legelterjedtebb típusába tartoznak, főként lakástextíliákat – függönyt, párnahuzatot, asztalterítőt, falvédőt – díszítettek vele, de megtalálhatók a népviselet egyes ruhadarabjain is.
Az aláírók kiemelik, hogy a mintafelhasználás csak úgy elfogadható, ha megjelölik létrehozóként a kalotaszegi közösséget.
A nyitókép illusztráció (Fotó/forrás: traveltotransylvania.hu)