Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Karácsonyi pikáns halászlé – Csabi chef konyhájából

Igazi nagyágyú ez a recept.

Nem kis mutatvány ennek a felséges ételnek az elkészítése, hiszen nagyon időigényes, de megéri a fáradságot. Minden részletére órákon át kell figyelni, viszont utána olyan formában kerül az asztalunkra, ahogyan abban a bizonyos nagykönyvben meg van írva.

Népszerű étel, nélküle a karácsony elképzelhetetlen. Minél többféle édesvízi halból készül, annál ízletesebb lesz a magyaros halászlé. Ez a királyi ételünk sokféleképpen készülhet, de mindegyik frenetikus.

Baján, Kömlődön, a Duna mentén az aprított hagymát főzik sokáig, aztán a fűszerezés után kerül bele a hal feje, farka felaprítva. Gyufatésztát főznek hozzá, majd erre merik rá a forró levet, a főtt halat azonban külön tálalják az asztalon úgy, mint a húsleveshez szoktuk a főtt húsokat.

Ettem olyat, ahol előbb megpirítják a hagymát, pörkölt alapot készítenek, majd utána hasonlóképpen készül, mint az előző. A múlt hétvégén azt a változatot főztem, amelyre én esküszöm.

HALÁSZLÉ

Két csodás pontyot szépen megtisztítottam; fejüket, farkukat, uszonyaikat levágtam, aztán kizsigereltem őket. Drága Barátaim, a ponty fejéből ne felejtsétek el kivenni a méregfogat – egy rombusz alakú, sárgás nyúlványt –, mert keserű lesz tőle a halászlé!

A halászlé hozzávalói (Fotó: Csabi chef)

Ezúttal levágtam négy szelet patkót, de csak a fotó kedvéért, mert én kifilézem a halat. A gerincénél egyenesen bemetszem, majd a bordát követve lefejtem a húsát. Ezután a bőrét egy éles filéző késsel szinte 2-3 milliméterenként beirdalom, vagyis bevágom. Ilyenkor vágom át az úgynevezett Y szálkákat. A húst jó alaposan besózom – ez nagyon fontos -, aztán félreteszem.

Jöhet az alap elkészítése – ezúttal bográcsban

A fejből, a húsos gerincből és az uszonyokból mesés alapot lehet készíteni. Szükséges még hozzá 5 nagyobb fej, kockára vágott hagyma, 1 fokhagyma, 4 paradicsom, 1 TV paprika, 1 szép nagy krumpli meghámozva, 1 erős zöldpaprika, só és szemes bors ízlés szerint. Az egészet bográcsban felöntöm annyi vízzel, hogy épp ellepje, aztán felteszem főzni két óra időtartamra. Amikor készen van, alappá passzírozom.

A paradicsom passzírozón mindent át kell törni: lefőtt húsokat, hagymát, krumplit, zöldségeket, kiszedve közben a csontokat, és folyamatosan öntözve a lével egy másik edényben.

Ezután következik az ízesítés és a színesítés

Felrakom főni, majd gazdagon megszórom őrölt, nemes csemege paprikával. Ehhez a mennyiséghez olyan hét-nyolc dekányi szükséges, hiszen az is sűríti. Nem lesz keserű, csak addig kell főzni, míg a paprika által keletkezett hab le nem fő róla. Ez néha újabb órát vesz igénybe.

Ilyenkor még nem igazi a színe, de most jönnek a besózott hozzávalók.

A filéket két-három centis szeletekre vágom, majd óvatosan beleengedem a lébe – aminek már nem szabad forrnia. Egy kis trükk, hogy ne főjön szét: mokkáskanálnyi ecetet cseppentek a levesbe, így nem esnek szét a szeletek. Ekkor nyeri el végleges színét is, kevergetni azonban nem szabad! Tíz perc alatt elkészül.

Drága Barátaim, ne legyetek restek, főzzétek meg! Én erre a receptre esküszöm, mert másnapra olyan lesz, hogy megáll benne a kanál. Elmaradhatatlan hozzá a ropogós héjú fehér kenyér, és persze utána a jó bor.

Jó étvágyat!

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek