Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Kína izgalmas programmal vár mindenkit a hétvégén Szegeden

Október 21-én színes programot kínálnak Szegeden - középpontban az ókori Kínával

Az ókori Kína lesz a középpontban szombaton a Múzeumok őszi éjszakája programjain a szegedi Móra Ferenc Múzeumban – tájékoztatta a közgyűjtemény sajtóreferense az MTI-t.

Hegedűs Anita közölte, az este folyamán több alkalommal is tartanak tárlatvezetéseket a közgyűjtemény kiállításain.

 

Agyagkatonák – az első kínai császár halhatatlan őrei című kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban (Fotó: MTI/ Rosta Tibor)

 

A látogatók így közelebbről is megismerhetik például azt a halotti páncélt, melybe az ókori kínai uralkodókat temették. A páncél jádelapokból készült, mert a korabeli elképzelések szerint a jáde elpusztíthatatlanná tette a holtakat. Az öltözék egyetlen nyílása a fejtetőn található, ahol a halott egyik lelke (a hun lélek) távozott a testből, hogy elinduljon a halhatatlanság felé. A másik lélek (a po lélek) viszont a testben maradt, az ő táplálására minden tőlük telhetőt megtettek az elhunyt hozzátartozói. A test kilenc nyílásába pedig jádetárgyakat helyeztek, hogy megakadályozzák ennek a léleknek a távozását.

 

Néprajzi, régészeti tárlat Szegeden

 

A vendégeket ezen az estén körbevezetik a múzeum természettudományi, néprajzi és régészeti látványraktárában, a Vármúzeumban pedig Szeged múltjával ismerkedhetnek meg a tárlatvezetéseken. A Fekete házban a magyar és külföldi hírességek képzőművészek által újragondolt tárgyaiból rendezett Hetedhét Hungarikon kiállításon Kárpáti Tamás, a kollekció tulajdonosa kalauzolja körbe az érdeklődőket.

 

Ízelítő Kína hagyományaiból

 

Az izgalmas tárlatvezetések mellett különböző bemutatókkal, előadásokkal is várják az érdeklődőket. A kínai hangszer- és viseletbemutató mellett kiderül, milyen módszerrel festették színesre az agyagkatonákat, illetve milyen jellegzetességei vannak a kínai gasztronómiának. A Móra Ferenc Múzeum kupolacsarnokában kínai tematikájú kézműves foglalkozást tartanak, a Fekete házban kínai festészeti workshopon vehetnek részt a látogatók. A Vármúzeum előtt pedig egy óriás társasjátékot állítanak fel, melyen azok szerepelhetnek a legjobban, akik ismerik Szeged történetét.

A szegedi Kultúrpalotában május 26-tól látható az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonákat bemutató kiállítás, majd a Múzeumok éjszakáján több kínai közgyűjtemény összefogásával a Han-dinasztia koráról nyílt tárlat. Július végén a Fekete házban pedig új kiállítási egységgel bővült a Kína-témájú kiállítások sora Szegeden, a kínai Hunan tartományban magyar ferencesek által 1929-től működtetett misszióról.

 

Forrás: MTI

Nyitókép: Kínai sárkány (Fotó: Móra Ferenc Múzeum/Facebook)

Kövessen minket a Facebookon is!

 

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek