A lakóingatlanpiac mutatóira az áprilisban bekövetkezett járványhelyzet okozta gazdasági bizonytalanság nagymértékben hatott. Az adás-vételek számában jelentős volt a visszaesés (58%), de márciushoz képest már élénkebb volt a vevői érdeklődés és a befektetői aktivitás is a piacon – írja a Pénzcentrum.
2 százalékponttal emelkedett a Duna House keresletindexe, és jelenleg 55 százalékponton áll, ami az előző évekhez képest még így is jelentősen alacsonyabbnak számít, de a március végi állapotokhoz képest pozitív elmozdulást mutat.
Újra erősödött a befektetői aktivitás a fővárosi vevői oldalon a Duna House hálózatában, amely 35 százalékos részaránnyal közelít a normál helyzetben megszokott 40-45 százalékos szinthez. Szintén pozitív képet mutat, hogy eladói oldalon nem jelent meg kimutatható módon a befektetési célból vásárolt ingatlanok piacra dobása, vidéken ennek aránya mindösszesen 4%.
Lassultak az ingatlanpiac tranzakciók a bizonytalanabb piaci környezetben, panellakások esetében 3, téglalakások esetében már 4 hónappal érdemes számolni azoknak, akik értékesíteni szeretnék ingatlanukat. Az alku tekintetében kimutatható emelkedés tapasztalható éves összehasonlításban szinte minden kategóriában, Budapest belvárosában tégla lakások esetében például 3%-ról 9%-ra, a pesti oldal panellakásainál 2%-ról 6%-ra emelkedett az alku mértéke.
Változó képet mutat az ingatlanpiac a DH Hálózata által értékesített ingatlanok értékének tekintetében az éves összehasonlításban is, de az előző negyedév (2020Q1) áraihoz képest a fővárosi téglalakások kivételével mindenhol csökkenés volt kimutatható, amelynek mértéke 1-10% közötti volt ingatlantípustól és elhelyezkedéstől függően. Az áprilisi adatok vizsgálatánál fontos megjegyezni, hogy a kevés tranzakció miatt az eddigieknél jóval kisebb elemszámon lehetett összehasonlítani az adatokat, a tényleges árváltozásról pedig a második negyedéves indexált mutató vizsgálata fog pontosabb képet kirajzolni.
A lakásvásárlók körében megnőtt a nagyobb ingaltanok iránti érdeklődés az agglomerációban. A pest megyei adatok alapján a 80 és 120 négyzetméter közötti otthonok már majdnem az adásvételek felét képezték (45%), de a 160 négyzetméternél nagyobb ingatlanok aránya is 10 százalékpontot emelkedett az előző év azonos időszakához képest.