Pannonhírnök

Magyar Mozgókép Fesztivál – Demjén Ferenc és Koltai Lajos is életműdíjat kap

Hat életműdíjat oszt ki a Magyar Filmakadémia.

Bordán Irén és Gálffi László színművész, Demjén Ferenc dalszövegíró-énekes, Koltai Lajos operatőr, rendező, Makó Mari casting direktor, Piroch Gábor kaszkadőrszakértő, valamint Robert Lantos producer kiemelkedő pályáját ismeri el idén életműdíjjal a Magyar Filmakadémia.

A szervezők által az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint a díjazottak az elismerést a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál ünnepélyes gáláján vehetik majd át június 20-án a Balatonfüredi Kongresszusi Központban.

Bordán Irén a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte tanulmányait, 1976-ban a Nemzeti Színházhoz, majd a József Attila Színházhoz, utána a MAFILM színtársulatához szerződött. Szerepelt a Talpuk alatt fütyül a szél, A szerelem bolondjai, A ménesgazda és Az erőd című filmekben, valamint Hintsch György Naplemente délben című alkotásában. A közönség láthatta Bereményi Géza A turné, Sándor Pál Noé bárkája, továbbá Szőke András Hasutasok című filmjében. Legutóbb Pálfi György Szabadesés és Szász Attila Félvilág című filmjeiben, valamint a Russian Doll című amerikai sorozatban szerepelt.

Demjén Ferenc életműdíjat kap

Demjén Ferenc 1970-ben csatlakozott a számára is országos ismertséget hozó Bergendy együtteshez, ahol olyan dalok szerzője és előadója volt, mint a Darabokra törted a szívem, a Sajtból van a Hold vagy a Jöjj vissza vándor. 1977-ben megalapította a V’Moto-Rock formációt, amelyhez rengeteg sláger megszületése kötődik, köztük a Várj, míg felkel majd a Nap, a Jégszív vagy az El kell, hogy engedj. A zenekar megszűnését követően szólókarrierbe kezdett, amelynek emlékezetes mérföldkövei voltak a Szabadság vándorai, a Szerelemvonat és a Hogyan tudnék élni nélküled? című slágerek. A tavaly bemutatott és a dalai köré épülő Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet több mint 800 ezer néző látta a mozikban, aminek köszönhetően ez lett a rendszerváltás utáni legnézettebb magyar film.

Gálffi László Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész 1975-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1998-ig a Vígszínház tagja volt, 2001-től az Örkény Színház alapító tagja. A filmvásznon A kenguru főszereplőjeként mutatkozott be, amelyet több mint 1,8 millióan néztek meg a mozikban. Az azóta eltelt évtizedek során látható volt a Jób lázadása, a Redl ezredes, a Vigyázók, A napfény íze, a Requiem, A zsarnok szíve, a Torzók, a Fehér isten, az Utóélet és a Semmelweis című filmekben, a közelmúltban pedig a Hunyadi című sorozatban.

Koltai Lajos több mint öt évtizedes pályafutása során olyan rendezőkkel dolgozott együtt operatőrként, mint Dárday István (Jutalomutazás, Filmregény), Maár Gyula (Déryné, hol van?), Mészáros Márta (Örökbefogadás), András Ferenc (Veri az ördög a felségét), Kovács András (A ménesgazda), Gábor Pál (Angi Vera), Dömölky János (Hajnali háztetők) és Gothár Péter (Megáll az idő). Szoros munkakapcsolat fűzi Szabó István rendezőhöz, együttműködésükből született meg a Bizalom, a Mephisto, a Redl ezredes, a Hanussen és A napfény íze. Dolgozott az Amerikai Egyesült Államokban is, ott fényképezte például A gyönyör rabjai, a Ha a férfi igazán szeret és az Egy igaz ügy című filmeket. Giuseppe Tornatore rendezővel készítette Az óceánjáró zongorista legendáját és a Malenát. Rendezőként 2005-ben mutatkozott be Kertész Imre Sorstalanság című regényének filmváltozatával. Legutóbbi rendezése a 2023-ban bemutatott Semmelweis.

Makó Mari számos hazai és külföldi játékfilm, tévéfilm, kisjátékfilm szereplőinek kiválasztásában működött közre több évtizedes pályafutása során. Casting direktorként dolgozott A temetetlen halott, a Csudafilm, A tökéletes gyilkos, a Zárójelentés, a Magyar Passió és a Semmelweis című filmekben. A Magyarországon készülő külföldi produkciókban is foglalkoztatták castingosként, részt vett többek közt a München, Az adósság és a Beethoven árnyékában magyar szereplőinek válogatásában.

Piroch Gábor több mint 50 éve dolgozik a filmiparban kaszkadőrként és kaszkadőrszakértőként. Filmográfiájában több mint 200 cím szerepel. Kaszkadőrként dolgozott Magyarországon olyan filmekben, mint a Bizalom, a Megáll az idő, a Dögkeselyű vagy a Csak semmi pánik. Hollywoodban pedig többek közt a Total Recall – Az emlékmásban, a Titanicban, A múmiában, a Mennyei királyságban, a Terminátor 3. – A gépek lázadásában, a Világok harcában és a Trójában. Kaszkadőrszakértőként jegyzi az Evita, az Én, a kém, a Szabadság, szerelem és a Kincsem című filmeket.

Robert Lantos 1973-ban alapította és 1998-ig irányította Kanada vezető film- és televíziós vállalatát, az Alliance Communications Corporationt, amelynek elnök-vezérigazgatója volt. Jelenleg a Serendipity Point Films vezetőjeként valósítja meg mozgóképes terveit. Négy filmjét – az Eljövendő szép napok, a Csodálatos Júlia, az Eastern Promises – Gyilkos ígéretek és a Barney és a nők – Oscar-díjra jelölték. Tíz filmjét beválogatták a cannes-i filmfesztivál versenyprogramjába és közülük az Eljövendő szép napok, az Imádat és a Karambol érdemeit díjakkal ismerték el. A Barney és a nők, valamint az Emlékezz! a Velencei Filmfesztiválon mutatkoztak be, míg az eXistenZ – Az élet játék, továbbá a Museo Ezüst Medvét nyertek Berlinben. Legfrissebb munkája a 15. században játszódó, tízrészes történelmi sorozat, a Hunyadi.

A filmes seregszemlét június 18-21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg. A fesztiválon az idei életműdíjasokhoz kapcsolódóan olyan alkotásokat nézhet meg újra a közönség, mint a Hunyadi-sorozat, a Szabadság, szerelem, a Kísértet Lublón, A kenguru, a Megáll az idő, a Hogyan tudnék élni nélküled? és a Magyar Passió. A fesztivál részeként megvalósuló gálát az M5 csatorna élőben közvetíti – olvasható a közleményben.


Borítókép: Demjén Ferenc Kossuth-díjas zeneszerzõ, elõadómûvész koncertje a Papp László Budapest Sportarénában 2021. december 30-án. Az elõadómûvész december 21-én volt hetvenötéves.
MTI/Mohai Balázs

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek