Hétfőn kezdetét vette a Miskolci Kamarazenei Nyár rendezvénysorozat. Augusztus 22-26 között mindennap ingyenes koncertek várják a zenebarátokat.
Az Erzsébet téren lévő Miskolci Akadémiai Bizottság (MAB) Székházának dísztermében különleges művek csendülnek fel. Vannak köztük olyanok, amelyeket csak itt lehet hallani. A több évtizedes hagyománnyal rendelkező Miskolci Kamarazenei Nyár célja a nemzeti romantikus magyar zene alig ismert részeinek bemutatása, újra felfedezése. Az idei sorozat programjában életmű-keresztmetszetek szólalnak meg olyan alkotók kompozícióiból válogatva, akik koruk meghatározó művészei voltak, de sor kerül egy CD-bemutatóra is. Az ötnapos műsort összeállította Flach Antal MMA ösztöndíjas művésztanár, a Miskolci Kamarazenei Nyár főszervezője.
Hétfőn a BALATONI HANGULATOK című – CD-bemutatóval egybekötött – hangverseny nyitotta a rendezvényt. Hiánypótló kiadvány született, mely a Balaton szépségeit megéneklő dalok és hangszeres zeneművek hangfelvételét, valamint az azokat kísérő történeteket, kalandos életutakat bemutató füzetet tartalmazza. Az est folyamán felcsendült többek között Rózsavölgyi Márk, Huszka Jenő, Zimay László, Hubay Jenő egy-egy szerzeménye, Bácskay-Szarvas Zsófia (ének), Soós Gábor (hegedű), Flach Antal (zongora) és az Anima vonósnégyes előadásában.
Kedden a Magyar Wagnerként emlegetett MIHALOVICH ÖDÖN (1842-1929) munkásságát ismerhetjük meg, aki sokat tett azért, hogy a magyar zeneéletet bekapcsolja a nemzetközi vérkeringésbe. Zeneakadémiai igazgatósága alatt nőtt fel az első világhírűvé lett zeneszerző nemzedék. A koncerten olyan különlegességek hallhatók tőle, mint a Sellő című szimfonikus ballada, Piroska és Erzse duettje a Toldi II. felvonásából, vagy a zongorásnégyesre írt Faust zeneköltemény. Az est közreműködő művészei: Ács Gabriella, Baranyai Anett, Vajda Éva, Kolozsi Balász (ének), Mezey Martina, Flach Antal (zongora), Almássy Judit (hegedű), Győri Ildikó (brácsa) és Gál Szilvia (cselló).
Szerdán az egykori Chopin tanítvány, ÁBRÁNYI KORNÉL (1822-1903) sokrétű tevékenysége kerül bemutatásra. Művészete egy jellemző, ugyanakkor egyedi hangulattal bíró 19. századi jelenséget, a nemzeti és a nyugat-európai zene találkozását testesíti meg. Szerzeményei közül most felcsendül a Kossuth dal, Felöltözöm fehérbe, Magyarország határánál, Magyar-tót nóták. A hangversenyen közreműködik Makláry-Nagy Tamara, Kolozsi Balázs (ének), Vitányi Csaba (hegedű), valamint Flach Antal és Mezey Martina (zongora).
Csütörtökön szépirodalmunk hegedűhangja, GÁRDONYI GÉZA (1863-1922) művészete kerül terítékre. Gárdonyi szellemisége irodalmi művei révén ma is élénken jelen van, azonban a zenével való elmélyült kapcsolata kevéssé ismert. A közreműködő művészek – Fandl Ferenc, Rimán Mária Kiara (szavalat), Vajda Éva, Kolozsi Balázs (ének), Grebely József (hegedű), Horváth Martina, Mezey Martina, Flach Antal (zongora) és a Forrás Kamarakórus, Balásné Molnár Ildikó vezetésével – megmutatják a közönségnek, hogy a muzsika mennyire komolyan kihatott Gárdonyi irodalmi munkásságára.
Pénteken A verbunkos magányos cédrusa, CSERMÁK ANTAL (177?-1822) élete és munkássága lesz a téma. A 16.30-kor kezdődő hangversenyen egy olyan képzett alkotó portréja rajzolódik ki, akinek sikerült a magyar műzenét a nagymesterek nívójához közelítenie.
Felcsendül többek között Csermák-Ruzitska: Tempo di Verbunk, Csermák-Fáy Sarkantyús verbunk, Liszt: III. Magyar rapszódia című szerzeménye, valamint szemelvények a Csermák-kultusz írott emlékeiből. Közreműködnek az operaház zenekarának miskolci művészeiből alakult vonósnégyes tagjai – Gál Károly (hegedű), Novák Zita (hegedű), Babácsi Csaba (brácsa), Balogh Endre (cselló) -, valamint Soós Gábor (hegedű), Mezey Martina és Flach Antal (zongora), továbbá Rimán Mária Kiara (szavalat).
A hangversenyek ingyenesek és hétfőtől csütörtökig 17 órakor, pénteken 16.30-kor kezdődnek a belvárosban található Miskolci Akadémiai Bizottság Székházának dísztermében.
(Fotók: Vona Ildikó/ PannonHírnök)
Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!