Az új intézmény a csütörtöki ünnepélyes avatóval nyitotta meg kapuit, Sárospatakon. A rendezvényen részt vett Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár és Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ főigazgatója.
Nagy János úgy fogalmazott, mindaz, amit a „magyar szabadság oroszlánjai” képviseltek, amiért a sárospataki várban és a református kollégium falai között tanultak és éltek, egyetlen mondatban összefoglalható: „Istennel a hazáért és a szabadságért”. Mint mondta, ez a mondat, amelyet II. Rákóczi Ferenc hímeztetett zászlajára, „történelmi küldetésünk összegzése” és egybefoglalja a magyarok múltját, jelenét és jövőjét.
Demeter Szilárd főigazgató köszöntőjében azt mondta, szerinte Kossuth Lajos azon szavai, hogy „mi nem csak szabadok, hanem szabad magyarok akarunk lenni”, a magyarok mai „korparancsa” is.
Arról is beszélt, ha „történelmi valóságunkba lehorgonyozva próbáljuk elhelyezni szívkörünkbe Abaúj és Zemplén vármegyét, akkor bizony az a magyar világ egyik közepe”. Azért lehet az, mert évszázadok óta szabad magyarok lakják, akik a magyar szabadságért küzdöttek – hangsúlyozta.
A Rákóczi Látványtár több korszakot ölel át
A most felavatott Rákóczi Látványtárban többek között egy 17-19. századi kőanyagokat bemutató kőtár és a bútorgyűjteményt bemutató iparművészeti tár található, emellett az intézmény otthont ad egy Zemplén és Sárospatak tárgyi örökségét bemutató néprajzi gyűjteménynek is. A múzeum textiltárában történeti és néprajzi textíliák láthatók, de egy öntöttvas- és egy Kossuth-gyűjteménynek is helyet ad a Látványtár. Az állandó kiállítások mellett a látogatók augusztus 20-ig Sóstói András Sárospatakot bemutató fotóit is láthatják.
(Az MTI értesülései szerint)
Nyitókép: Tamás Edit igazgató és Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezetõ államtitkár (b-j) tárlatvezetésen vesz részt a Rákóczi Látványtár átadását követõen Sárospatakon 2024. június 6-án (Fotó: MTI/Vajda János)
Kövessen minket a Facebookon is!