A kormorán eredetileg tengeri madár, és az étvágya is ehhez igazodik. Több ezren portyáznak a tavon, egyetlen példány naponta csaknem 1 kilogramm halat zsákmányol. Fonyódnál elkezdődött a madarak ritkítása.
Kilövésüket szigorú kvóták szabályozzák, mivel európai uniós védelem alatt állnak. Nemzeti hatáskörben azonban engedélyezett a gyérítés, azaz a madárállomány ritkítása a kiemelten veszélyeztetett helyeken, ilyennek minősül a Balaton-part.
A kormorán viszonylag gyakori faj, az utóbbi években jelentősen megnövekedett az állományuk hazánkban. Ősszel az itthoni populációi mellé északról érkeznek csapatok, egy részük vizek befagyásával tovább vonul déli irányba, a be nem fagyó vizeken azonban sok példány áttelel.
A kárókatonák jelentős károkat okoznak a halastavaknak, valamint a környezetnek. Fészküket idős fák ágvilláiba építik gallyakból, savas ürülékük tönkreteszi a környékbeli fákat és a rajtuk lévő többi madárfaj fészkeit. A két kormoránszülő felváltva kotlik az átlagosan 3 tojásukon, és a fiókák gondozását is közösen végzik. A faj halevésre specializálódott, a vadászatot pedig sokszor csapatosan végzik.
Borítókép: Kormoránok Poroszlón, a Tisza-tavi Ökocentrumban 2024. május 15-én (Fotó: Vona Ildikó/ PannonHírnök)