Pannonhírnök

Népzene és táncházak nyáron a Kobuci Kertben

14 zenekar hívja táncolni a néptánc szerelmeseit.

A nyár folyamán nyolc estén át tizennégy zenekar várja a népzene és a néptánc szerelmeseit az óbudai Kobuci Kertben. A programsorozat a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő NKA Halmos Béla Programirodával együttműködésben valósul meg.

Augusztus 21-ig kéthetente csütörtök esténként moldvai, gyimesi és erdélyi dallamok, ritmusok és harmóniák töltik meg a Kobuci udvarát – közölték a szervezők csütörtökön az MTI-vel.

Mint írták, az NKA Halmos Béla Programiroda nyolcadik éve dolgozik a nép- és világzenei produkciók népszerűsítésén, és alapvető törekvése, hogy gazdagítsa a város kulturális életét különböző programokkal, koncertekkel és táncházakkal.

Az idei széria első táncháza május 15-én a Csürrentő Együttessel és a Kalász Bandával zajlott.

A következő, május 29-i este egyik fellépője a Csángálló zenekar lesz, amelynek muzsikája az erdélyi és moldvai hagyományokból merít, miközben egy újfajta zenei stílust teremt. Az este folyamán a vonós muzsikát a hagyományos magyar népzenét játszó Magos Együttes képviseli, amely a táncházmozgalom kiemelkedő formációja.

Június 12-én a Korinda Zenekar és a Zagyva Banda szolgáltatja a talpalávalót.

A Korinda Zenekar a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjének tolmácsolását tűzte ki célul, a Zagyva Banda repertoárjában a Kárpát-medence magyarságának és más nemzetiségeinek népdalai és táncmuzsikái szerepelnek.

A június 23-i hét a VII. Óbudai Világzenei Hét keretében zajlik. Hazai és nemzetközi népzenei különlegességek érkeznek a Kobuciba: afrikai, ázsiai és európai ritmusokra rophatják a látogatók.

A táncház azon a héten június 26-án lesz a moldvai csángó, román és cigány dallamokon alapuló, ritmusos tánczenét játszó Fanfara Complexa, valamint a húszéves Szalonna és Bandája közreműködésével.

Július 10-én visszatér a Csürrentő, mellette az 1986-ban alakult Tükrös Zenekar is színpadra lép, amely falusi magyar népzenét játszik a vonószenekarok hagyományos felállásában, cimbalommal kiegészülve. Július 24-én a régi falusi zenekarok hagyományait követve játszik gyimesi és moldvai csángó népzenét a Szigony zenekar, a salgótarjáni gyökerű Dűvő zenekar pedig 45 éves jubileumát ünnepli.

Augusztus 7-én a Rézeleje Fanfárosok zenéje nyitja az estét: a zenekar elsősorban moldvai és balkáni tánczenét játszik modern hangszereken. Az este másik zenekara az Erdőfű, amely a Magyarországon tevékenykedő táncházzenészek összefogása révén jött létre.

Céljuk, hogy átfogó képet adjanak a magyarlakta területek és a velünk együtt élő etnikumok vonós népzenéjének sokszínűségéről.

A programsorozat záróakkordjaként augusztus 21-én két formáció lép színpadra: a progresszív folk stílust képviselő Berka Együttes, illetve a Kalász Banda, amely a hazai táncházmozgalom egyik meghatározó, lendületes formációja.


Borítókép: Hollókő, 2025. április 21. Hagyományőrzők népviseletben a Hollókői Húsvéti Fesztiválon Hollókő ófalujában 2025. április 21-én. MTI/Bodnár Boglárka

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek