A magyar költészet napját 1964 óta ünneplik Magyarországon. József Attila születésnapján, április 11-én különféle rendezvényekkel emlékeznek a hazai irodalom nagyjaira, az idei programban kiemelt szerepet kapott a 200 éve született Petőfi Sándor.
Azon kevés ünnepek egyike a magyar költészet napja, mely a Kádár-korszak alatt született, és a rendszerváltás után is fennmaradt. Ezen a napon minden évben irodalmi előadóesteket, könyvbemutatókat, versmondó-versenyeket rendeznek, a programokban pedig egyaránt szerepelnek klasszikus és kortárs költők versei.
Petőfi születésének bicentenáriuma, valamint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából a 200 forintos forgalomban lévő érme emlékváltozatát, továbbá nagyméretű, 30 ezer forintos címletű ezüst emlékérmét, illetve annak 7500 forintos színesfém változatát bocsátotta forgalomba a Magyar Nemzeti Bank a magyar költészet napján.
Szintén Petőfi Sándor, a szabadságharc költője szerepelt azon a papír 10 forintoson, amellyel 1947. július 25-étől lehetett fizetni. Azt a petőfis bankjegyet 1992. szeptember 30-án kivonták a forgalomból, azonban gyűjtőknél és régiségvásárokban még szép számban lehet belőle találni.
Nyitókép: Petőfi a 200 forintos emlékérem hátoldalán (Fotó: MTI/ Kovács Tamás)