Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Restaurálják a legendás Szent Jupát vitorláshajót  

Fa Nándor és Gál József ezzel kerülték meg a Földet.

Jubileuma alkalmából teljesen felújítják a Szent Jupát vitorlást, és hosszú távú állagmegóvást is kap. 2025 szeptemberében lesz negyven éve, hogy a Balaton-31 típusú hajó elindult a Föld körüli útjára.

Első magyarként Fa Nándor és Gál József ezzel kerülték meg a Földet 1985-ben. Szent Jupát a kenusok védőszentje, a róla elnevezett vitorlás hazatérése után rövid ideig még a Balatonon maradt, közben Fa Nándorék a megőrzésére egy alapítványt hoztak létre, mely 1996-ban a Közlekedési Múzeumnak adományozta.

2001-től a múzeum városligeti épületében, a Hírességek Csarnokában állították ki. Öt évvel később, az épület elbontását követően a műtárgyat egy olyan raktárban helyezte el, amely megfelel minden műtárgyvédelmi feltételnek.

Fa Nándor hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó és Gál József hajóépítő, vitorlázó (középen, bal-jobb) a Szent Jupát vitorlás fedélzetén a révfülöpi Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötőben 2024. szeptember 4-én. (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

2024 szeptemberében a Szent Jupát újra megtekinthető a Mathias Corvinus Collegium (MCC) révfülöpi központjában, restaurálását követően pedig a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő Diáktáborban állítják ki.

Programsorozattal ünnepel a Szent Jupát vitorláshajó

2025 szeptemberében, kapcsolódva a világkörüli úthoz, a 40. jubileum évében a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum és az MCC 700 napos programsorozatot kezd, melynek keretében bemutatják a fiatalabb generációknak a balatoni vitorlázást és a Fa Nándor-Gál József páros világkörüli útjának momentumait.

Nyitókép: .A Szent Jupát vitorlás a révfülöpi Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötőben a vízre bocsátás napján, 2024. szeptember 4-én (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

További cikkek