Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Szeptember harmincadikán ünnepeljük a magyar népmese napját

Határon innen és túl rendezvényekkel ünneplik a magyar népmeséket

A magyar népmese napját a Magyar Olvasástársaság (HUNRA) kezdeményezésére ünnepeljük 2005 óta Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án.

Minden évben ezen a napon országszerte és számos határon túli magyar oktatási intézményben tartanak népmesékkel kapcsolatos rendezvényeket.

 

Mesefoglalkozás (Fotó: Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár/ Facebook)

 

A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a mese kiemelt fontosságára, a népmesék fennmaradásának szükségességére. A bennük élő bölcsességet generációról generációra hagyományként tovább kell vinni.

Szintén e naphoz kötődik minden évben az Országos népmese-konferencia. Idén már 19. alkalommal került sor az eseményre, helyszíne ezúttal Szentendrén volt. A Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban tartott rendezvény a népmese és a család kapcsolatát vizsgálta.

 

Benedek Elek, a nagy mesélő

 

Benedek Elek 1859. szeptember 30-án született Kisbaconon, nemesi család tagjaként. Bölcsésztanulmányait Székelyudvarhelyen, majd Budapesten végezte, és neves újságíró író lett. 1887-től 1892-ig országgyűlési képviselő volt, aki felszólalásaiban sokat foglalkozott az ifjúsági irodalommal, a népköltészet és a népnyelv, valamint a közoktatás kérdéseivel.

Manapság leginkább mint nagy mesemondót ismerjük. Meseíróként ő a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője. Bizonyára most is sok család otthonában megtalálható az ifjúság számára készült, mese-átdolgozásait tartalmazó Ezüst Mesekönyv és Arany Mesekönyv.

 

A népmese nevel, bölcsességet és erőt ad

 

Benedek Elek felismerte annak fontosságát, hogy a gyerekek találkozzanak a népmesékkel, hiszen – a szórakoztatáson túl – azok tartalmazzák a mindennapok feladatait, örömét, bánatát. Megjelenik bennük a néplélek, különféle magatartásformák, számos szállal kapcsolódnak a társadalomhoz, érzelmeket hívnak elő és problémás helyzetekre megoldásokat kínálnak. Az események fordulatosak, kalandot ígérnek, a szereplők színesek, lehet velük azonosulni, a történet pedig a képi megjelenítést az olvasó, hallgató képzeletére bízza. Röviden talán úgy lehetne megfogalmazni a lényeget: a népmese az életre tanít.

Magyar népmesék címmel 1977-től rajzfilmsorozat készült a Pannónia Filmstúdióban. A 100 epizódból álló alkotás 2020-ban megkapta a Hungarikum minősítést.

 

 

 

Nyitókép: Illusztráció

Kövessen minket a Facebookon is!

 

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek