Kilencvenötmillió forintért kelt el Tihanyi Lajos Akt studium című képe a Virág Judit Galéria szombat esti online téli aukcióján, de nem sokkal maradt el mögötte Munkácsy Mihály Naplemente című festménye, amelyért 90 millió forintot fizettek.
Tihanyi Lajos festménye 40 millió forintos kikiáltási árról indulva jutott el 95 millióig, így a legdrágábban eladott kép lett az idei évben – mondta a szombat esti árverés után Törő István ügyvezető az MTI-nek.
A kép érdekessége, hogy a hátoldalán egy korábban ismeretlen női portré látható. A festményt az 1930-as években közvetlen a festőtől vásárolta Alexander Korda, a korszak legendás hírű filmese, és a kép azóta is a család birtokában volt.
Munkácsy Mihály Naplemente című festménye 50 millió forint kikiáltási árról kúszott fel 90 millióig, ugyanennyiért kelt el ősszel a festő Fasor című képe is – idézte fel az ügyvezető.
Munkácsy Naplemente című festménye egykor a San Fransiscó-i világkiállításon szerepelt 500 magyar mű között, és a világháború után már nem került haza. A képet a politikus Andrássy Gyula 1896-ban Hollandiában vásárolta meg. A festmény ezt követően, 1915-ben került az Egyesült-Államokba, a világkiállításra. Munkácsytól két kép utazott a tengerentúlra, a Naplemente csaknem 100 év után tért vissza Magyarországra.
Törő István hangsúlyozta, hogy több életműrekord is született a téli árverés második napján. Rekordot döntött Scheiber Hugó Világváros című festménye, amely 30 millió forintról érte el a 53 millió forintos leütési árat, de egyéni csúccsal végzett Szobotka Imre Fekvő aktja is, amely 20 millió forintról indulva végül 46 millió forintért cserélt gazdát.
Magas leütési áron kelt el Paál László Békák mocsara: a fontainebleau-i erdő című műve, amelyet 15 millió forintról indulva 40 millió forintnál ütötték le, Vaszary János Reggelizőasztala pedig 30 millió forint kikiáltási árról kúszott fel 42 millióig.
Törő István kiemelte, hogy messze a várakozás feletti, magas árak születtek és a kisebb tételekre is komoly licitek érkeztek. Nagy licitharc mellett kelt el Rippl- Rónai József A kacsával álmodó kutya című, 1916-os tusrajza, amely 260 ezer forintról emelkedett 2 millióra, a festő Banyuls-i tengeröböl című olajképét pedig 6,5 millió forintról indulva végül 20 millió forintnál ütötték le. Kernstok Károly Párizsi nő kalapban című festménye 750 ezer forint kikiáltási árról kúszott fel 4 millióra, Boromisza Tibor Téli tája 460 ezer forintról 2,6 millió forintot ért el, Nagy István Fák című alkotása pedig 380 ezer forintos kikiáltási árról indulva végül 1,2 millióért kelt el.
Jól szerepelt az árverésen Aba-Novák Vilmos Székely falu című képe, amely 22 millió forintért cserélt gazdát, Jan Abrahamsz Beerstraaten Téli táj falusi templommal és befagyott kanálissal című olajképe pedig 19 millió forintért kelt el.
Törő István beszélt arról is, hogy ebben évben két részletben és az online térben tartották a téli aukciót, pénteken a kortárs és háború utáni műveket, szombaton a klasszikus alkotásokat árverezték el.
( A fotó illusztráció)