Pannonhírnök

Vasárnap tartják világszerte a nemzetközi Star Wars-napot

Óceániai fegyverek láthatók ennek alkalmából a Néprajzi Múzeumban.

A május 4-ei nemzetközi Star Wars-nap alkalmából a Néprajzi Múzeum A hónap műtárgya elnevezésű sorozatában óceániai fegyvereket állított ki, amelyek meglepő módon kapcsolatba hozhatók az űreposszal – közölte a városligeti intézmény szerdán az MTI-vel.

A két kiállított totokia a Fidzsi-szigetekről származik. A fegyver nevét gyakran ananászbuzogánynak fordítják, ez azonban félreértésen alapul: formája valójában a csavarpálma (Pandanus) termésére utal – olvasható a közleményben.

Mint írják, a totokia hagyományosan fejvadászfegyver volt, súlyeloszlása lehetővé tette, hogy a végén található hegyes kiemelkedéssel hatalmas csapást mérjenek az ellenfél koponyájára.

A totokiát csak magasabb rangú férfiak birtokolhatták, így a használati tárgy státuszszimbólumként is szolgált, amely nemzedékről nemzedékre öröklődött. Ennek ellenére viszonylag gyakori múzeumi darab – tették hozzá.

A Néprajzi Múzeum is csatlakozik a Star Wars-naphoz

Az összegzés kiemeli, hogy a Mandalóri című filmsorozatban a fejvadász Boba Fettnél tűnik fel egy ebből a formából továbbgondolt fegyver, a gaderffii, amelynek elkészítése számára egyfajta beavatási rítus is a Tatuin bolygó buckalakói, a taszkenek közé.

A tájékoztatás szerint az egyik totokiát a Debreceni Református Kollégium adta át a Néprajzi Múzeumnak, eredete további kutatásokkal lesz tisztázható. A másik egy osztrák-magyar hadihajó, a Panther révén került a gyűjteménybe, amely 1904 és 1905 között hajózott Ázsiában és a Csendes-óceán térségében. Sydney-ben a múzeum előzetesen jelzett igényei alapján egy egzotikusnak tartott tárgyakkal kereskedő cégtől vásároltak egy kisebb kollekciót, amelynek ez a tárgy is része volt.

A harmadik tárgy a Hopp Ferenc hagyatékából bekerült, Új-Zélandról származó főnöki bárd, azonban ez a típus inkább Szamoa térségében jellemző. Neve, a tala valu, az oldalain látható háromszög alakú kiemelkedésekre, fogakra utal. Az eredeti funkciójában szintén halálos fegyver az idők során rituális és identitáskifejező jelképpé vált.

Ez a fegyvertípus változatlan formában látható viszont az Andor című sorozat negyedik epizódjában, Luthen Rael coruscanti műkereskedő boltjában, egy utapaui szerzetes husángjaként bemutatva

– olvasható a közleményben.

A hónap műtárgya projekt részeként a Néprajzi Múzeum Damjanich utca felőli aulájában várják a Csillagok háborúja című filmek iránt érdeklődőket – áll az összegzésben.

Borítókép: Birodalmi gárdisták a Star Wars VIII. budapesti bemutatóján (MTI Fotó: Máthé Zoltán)

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek