Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Virtuális séta a Néprajziban

A gyűjtemények legrégebbi, kézírásos gyarapodási naplói és leltárkönyvei mellett az Etnológiai Archívum fotó- és rajzgyűjteményének korai leltárkönyveiről is készült digitális másolat.

A Néprajzi Múzeum Kossuth téri épülete 2017. vége óta zárva tart, de az intézmény népszerű és szakmai tartalmai online elérhetőek.

A napokban hozzáférhetővé tettek egy új virtuális tárlatot is, amely a korábbi állandó kiállítás anyagát dolgozza fel. A hagyomány szerint a múzeum minden évben felidézi Xántus János 1872. március 5-i igazgatóőrré történő kinevezését. Xántus ázsiai expedíciója során gyűjtött hatalmas etnológiai gyűjteményéből hozta létre a Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályát, amellyel lefektette a későbbi Néprajzi Múzeum alapjait. A korábbi években a közönség ezen a napon színes programokon keresztül tekinthetett be a szakmai munka eredményeibe és kulisszatitkaiba. Mivel jelenleg a hagyományos működéstől eltérő, nagyszabású költözési-előkészítési munkálatok töltik ki a hétköznapokat, a Néprajzi Múzeum ̶ a tavalyi évhez hasonlóan ̶ idén is online formában kínál újdonságokat. A virtuális kiállítás legújabb darabja A magyar nép hagyományos kultúrája című.

A magyar nép hagyományos kultúrája

Ez a 24 éven át látogatható állandó kiállítás digitálisan elérhető verziója, ahol nemcsak képek és virtuális séták segítségével idézhetjük fel a korábbi tárlatot, hanem interjúkat és tárlatvezetéseket tartalmazó videók, múzeumpedagógiai kiadványok és egyéb letölthető publikációk által kerülhetünk közelebb a korábbi kiállítótérhez. A magyar nép hagyományos kultúrája című kiállítás, amely a magyar parasztság egykori életének tárgyi világába engedett betekintést a 18. század végétől az első világháborúig terjedő időszakban, mintegy 3000 tárgyat, több ezer fotót, iratanyagot tartalmazott. A cél az volt, hogy a bezárás pillanatában látható kiállítást minél teljesebb módon örökítsék meg és tegyék továbbra is megismerhetővé. A tárgyak, fotók, szövegek, filmek számbavétele és digitális feldolgozása mellett összegyűjtötték a kiállítással kapcsolatos, évtizedek során felhalmozott dokumentumokat: népszerű és tudományos szövegeket, kritikákat, videointerjúkat, tárlatvezetéseket rögzítettek az alkotókkal és interpretátorokkal, végigfotózták a tereket. Ezekből állt össze az a sokszínű anyag, amely mostantól újra hozzáférhetővé teszi a tárlatot. Az elmúlt hónapokban több tízezer oldalnyi nyilvántartási dokumentum digitalizálására is sor került.

Etnológiai Archívum fotó- és rajzgyűjtemény

A gyűjtemények legrégebbi, kézírásos gyarapodási naplói és leltárkönyvei mellett az Etnológiai Archívum fotó- és rajzgyűjteményének korai leltárkönyveiről is készült digitális másolat. Ez egyrészt a dokumentumok állományvédelme szempontjából jelentős, másrészt lehetővé teszi, hogy a munkatársak könnyen hozzáférjenek az eredeti dokumentumokhoz. A Néprajzi Múzeum a zárva tartás alatt is arra törekszik, hogy korszerű tudományos eredményeit minél szélesebb körben ismertté tegye. A közelmúltban tovább gyarapodott a digitális könyvgyűjtemény: a monumentális A Néprajzi Múzeum Gyűjteményei című kötet és a Néprajzi Értesítő számai mellé felkerült a honlapra a Tabula könyvek további 15 kötete és a kortárs jelenségek kutatásával foglalkozó MaDok-program sorozatának 8 kötete is. A nyomtatott könyvek online megrendelhetők. Az egy évvel ezelőtt útra indított, népszerű online sorozatok a jövőben is folytatódnak: a Néprajzi Múzeum költözésének érdekességeit bemutató filmes sorozatok, a Hónap műtárgya, a múzeumtörténeti szemelvények és a Xántus János másfél évszázaddal ezelőtt vezetett expedíciójának izgalmas részleteibe beavató írások rendszeresen jelentkeznek az intézmény honlapján és Facebook oldalán.

A virtuális kiállítás a http://magyar-nep-hagyomanyos-kulturaja.neprajz.hu honlapon érhető el.

 

Kultúra | Pannon Hírnök 

Kövessen minket: Facebook

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek