Február 7. és 9. között a határon túli kultúráé volt a főszerep a Miskolci Nemzeti Színházban, ahol három napon át a színház, az irodalom, a képzőművészet és a zene állt a középpontban.
Hetedik alkalommal került megrendezésre a Határtalan Napok elnevezésű fesztivál, és idén Szatmárnémeti volt a díszvendég. Több előadással, változatos műfajokban mutatkozott be a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A miskolciak megtekinthették tőlük A dzsungel könyve című musicalt (rendező: Nagy Regina), a Tévedések vígjátékát (rendező: Bocsárdi László), a Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodrámát (Tom Dugdale rendezésében, Hadházi András főszereplésével), valamint a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházzal közösen színre vitt Burundanga, avagy a maszk, a baszk meg a cucc című Jordi Garcelan-vígjátékot.
Fontos szerepet játszott a Szatmárnémeti Északi Színház történetében az első „Komédia Játék”, amit Móricz János és barátai mutattak be 1790-ben, ettől kezdve ugyanis rendszeresen felléptek társulatok Szatmárban. Az első színházat 1847-ben építették, meghatározó színi direktorai között ott találjuk Szigligeti Edét (1865) és Heves Bélát (1908-1914). A két világháború között folyamatosan működött a színház és játszotta a magyar szerzők műveit: Gárdonyi, Móricz, Molnár Ferenc darabjai mellett Zerkovitz, Lehár, Kálmán Imre operettjei szerepeltek gyakran műsoron.
A második világháború alatt a szatmárnémeti színház épületét találat érte, így a színházterem hosszú időre használhatatlanná vált.
Vezető státuszt vívott ki magának az erdélyi magyar kulturális életben a Harag György Társulat az elmúlt két és fél évtized során. Több mint 40 000 nézőjével a leglátogatottabb romániai kisebbségi színháznak számít, s egyben a legtöbb állandó bérletessel rendelkező színházi intézmény az egész országban.
A Határtalan Napok 2019-es programjában az előadások mellett képzőművészeti tárlat, irodalmi összeállítás és komolyzenei koncert is szerepelt.
A Szatmáriak Miskolcon elnevezésű kiállításon három szatmárnémeti képzőművész (Szemák Zsuzsa grafikus- és festőművész, Muhi Sándor grafikus és Nyiri Zoltán festőművész) mutatta be alkotásait. A nézőtéri társalgóban, az Irodalom Szatmárban, Szatmár az irodalomban című rendezvényen a közönség találkozhatott Kereskényi Sándor és Végh Balázs Béla irodalomtörténészekkel, valamint kortárs költők (Jánk Károly, Simonfi József, Ármos Lóránd) olvasták fel saját verseiket. Fátyol Rudolf hegedűművész és a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia FOURever vonósnégyese pedig a Kamaraszínházban adott koncertet.