Március 27-én a Színházi Világnap alkalmából különleges színházbejárással várta nézőit a Miskolci Nemzeti Színház. Az érdeklődők sétát tettek az épületben és színészek kíséretében olyan helyekre is bemehettek, amelyek egyébként közönség elől elzárt területnek számítanak.
Seres Ildikó, Szirbik Bernadett és Fandl Ferenc színművészek vezetésével három csoport – összesen száz fő – járta be a teátrumot. Az egyórás programban résztvevők megismerkedhettek a Miskolci Nemzeti Színház történetével, sétálhattak a színpadon lévő Cyrano című előadás díszletei között, a kelléktárban pedig Kriston Szabolcs, a részleg vezetője mesélt sok érdekességet az ott található tárgyakról. Minden eszközt kézbe lehetett venni, közelről megszemlélni, kipróbálni.
Évadonként rendszerint kétszer szokott előfordulni (a Színházi Világnapon, valamint a Színházak Éjszakáján), hogy a közönség fent van a színpadon, és úgy látja a nézőteret, ahogyan az előadások alatt a szereplők. Ez mindig óriási élmény, akárcsak a forgószínpad kipróbálása. Természetesen a többfokozatú, ellentétes irányban forogni képes színpad most is ámulatba ejtette a rajongókat.
A Színházi Világnapot 1962 óta ünnepeljük március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon nyitotta meg kapuit a Párizsban működő Nemzetek Színháza. 1978-tól a Nemzetközi Színházi Intézet felkérésére minden évben egy-egy jelentős színházi személy megfogalmazza saját üzenetét a művészek és a közönség számára, amit a világ valamennyi országában felolvasnak. Idén a kubai Carlos Celdrán rendező, író, színházigazgató gondolatai hangzottak el. Miskolcon, a Nagyszínházban tartott Cyrano című előadás előtt Lajos András színművész tolmácsolta a havannai születésű alkotó szavait.
A Színházi Világnap estéje ezúttal is munkával telt a Miskolci Nemzetiben: a nagyszínpadon Edmond Rostand drámáját játszották, azzal párhuzamosan pedig a Kamaraszínházban egy most készülő vígjáték, A velencei kalmár főpróbája zajlott.
Kövessen minket: Facebook