Ha találnak a terület fejlesztésére befektetőt, akkor néhány éven belül felvirágozhat a Vasgyár legelhanyagoltabb része. Lakóházak, irodák, kereskedelmi egységek épülnének, és jelentős zöldövezet is kialakításra kerülne.
Az 1909 és 1914 közötti időszakot hívják “száz ház építése” szakasznak, akkor épültek az ún. számozott utcák. A múlt század elején sikeresen működő vasgyár üzemeiben megnövekedett a munkások száma, részükre készültek az alacsony komfortfokozatú bérlemények.
Ezek lényegében apró családi házak négy olyan lakással, amely egy szobával, konyhával, kamrával, parányi kerttel rendelkezett. Tizenegy, számmal ellátott utca létezik Miskolcon, és az Újgyőri főtértől kiindulva a diósgyőri stadionig húzódnak. A számozott utcák teljes területe 117 300 négyzetméter.
A város vezetése 2014-ben hirdette meg nyomortelep-felszámolási programját, és ennek keretében közel kétszáz romos épületet bontottak el az Álmos utcán, a Békeszállón, a Szondi-telepen, a Hideg-soron, majd a Kilencedik, Tizedik, Tizenegyedik utcákban. A számozott utcákat magukba foglaló terület hasznosításának kérdése már évek óta foglalkoztatja a város lakóit.
Ötletpályázat a számozott utcák hasznosítására
Miskolc önkormányzata 2023-ban írt ki építészeti ötletpályázatot a Hodobay-program részeként a számozott utcák környékének fejlesztésére. A fő cél az volt, hogy felmérjék: mit érdemes és mit lehet a városrészben megvalósítani? A felhívásra tizenhét pályaművet adtak be.
A legjobbnak ítélt koncepció megalkotója múlt pénteken Szunyogh László városi főépítésszel tett bejárást az Ötödik utcától egészen a stadionig elterülő övezetben. Szél Norbert két építésszel, Varga Gáborral és Vanyó Alidával dolgozta ki azokat az elképzeléseket, amelyekkel eredményesen lehetne hasznosítani a kérdéses területet.
Nyitókép: Illusztráció – A Tizedik utca még álló házai 2017 áprilisában (Archív fotó: Vona Ildikó/ PannonHírnök)
Kövessen minket a Facebookon is!