Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Az Orfűi Malmok érdemelték ki az Év Tájháza címet

A településen már a középkorban is működött malom.

A Baranya vármegyében található, hagyományos értéket képviselő Orfűi Malmok érdemelték ki az idei Év Tájháza címet – tudatta a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége pénteken az MTI-vel.

Mint írják, az Év Tájháza címet 2004 óta minden évben annak a tájháznak a fenntartói vehetik át, amelyik példaértékű tevékenységükkel hozzájárulnak a magyarországi és Kárpát-medencei népi építészeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyományok megőrzéséhez, széles körű megismertetéséhez, újra megéléséhez.

Malom belülről (Forrás: Facebook/ Orfűi Malmok)

A tájékoztatás szerint a Baranya vármegyei településen, a Vízfő-forrás közelében a középkor óta működött vízimalom, amelyet a 19. századtól a Nicsinger-család működtetett. Ma is látható formájában már a 20. század elejére jellemző „modern” malomtechnológiát ismerhetik meg az érdeklődők.

Az Orfűi Malmok épületei

A malom melletti, hagyományos építészeti értéket képviselő lakóház, az egykori molnárlakás, istállóspajta, szabadkéményes nyári konyha, kocsiszín egészíti ki az épületegyüttest.

A malom múzeumi hasznosítására a pécsi Janus Pannonius Múzeum bevonásával már az 1960-as években született terv, a regionális szabadtéri múzeumi elképzelésre azonban akkor csak részben valósulhatott meg. Az 1970-ben helyreállított malom mellett Mekényesről egy olajpréssel kiegészített szárazmalmot telepítettek át 1974-ben.

A szabadtéri múzeum 2016-ben rekonstrukcióban megépített papírmalommal, majd 2021-ben Pajtapékséggel és Sütiműhellyel bővült. A tervek szerint a jövőben egy kanalas malmot is építenek a helyszínen.

Az Orfűi Malmok fenntartója a Malomkő Alapítvány, de a települési önkormányzat is támogatja munkájukat. Önkéntesekkel együtt a nyári főszezonban 15-25 munkatárs fogadja a látogatókat, akiknek a száma nyolcezer fő évente – írják.

Út az Év Tájháza cím elnyeréséig

Az intézmény munkatársai az épített és természeti örökség összhangjára, az élő műhelyekre és az emberi léptékek figyelembevételére fókuszálnak. A papírmalom tevékenységei nemcsak környezettudatosságra ösztönöznek, de a hagyomány és a kortárs világ, a művészet kapcsolódási pontjaira is rávilágítanak – olvasható a közleményben.

A Tájházszövetség Az Év Tájháza pályázaton a Bodrogközi Múzeumportának és a Tihanyi Tájházaknak is elismerő oklevelet adományozott – áll az összegzésben.

Nyitókép: Vízimalom (Forrás: Facebook/ Orfűi Malmok)

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek