Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Ősi írást találtak régészek egy feltárás során Szíriában

Felfedezték a világ legrégibb alfabetikus írását.

Glenn Schwartz professzor és a John Hopkins Egyetem kutatócsoportja fedezte fel  az eddigi legrégibb alfabetikus írást. Tell Umm-el Marrában végeztek ásatást, és ott egy ókori sírban bukkantak rá a vésett írásos agyaghengerekre, amelyek nagyjából 4400 évesek lehetnek.

Tell Umm-el Marra az egyik első közepes méretű városközpont volt Nyugat-Szíriában, ahol a régészek a bronzkorból származó sírokat tártak fel. A professzor az eredményeket az American Society of Overseas Research éves tudományos konferenciáján ismertette a napokban.

Kiemelte: a egyik legjobb állapotban fennmaradt síremlék hat csontvázat, arany- és ezüstékszereket, edényeket, lándzsahegyet és ép kerámiaedényeket tartalmazott.

A kerámia mellett négy, ujjnyi hosszúságú agyaghengert találtak, amelyeken alfabetikus írás volt. A szénizotópos kormeghatározás megerősítette, hogy a leletek és az írás a Kr.e. 2400 körüli időszakból valók, tehát körülbelül 4400 évesek.

Bár egyelőre nem tudták megfejteni az agyagtáblákon található szöveget, a felfedezés mégis egyedülálló. Korábban a tudósok úgy gondolták, hogy az ábécét Egyiptom térségében találták fel valamikor Kr.e. 1900 után. Ez a mostani lelet azonban 500 évvel régebbi és másik területről származik, ami azt mutatja, hogy az ábécé máshonnan ered és terjedt el.

A nyitókép illusztráció – Palmüra ókori romjai Szíriában (Fotó/forrás: Pixabay)

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek