Mintegy hétezer éves településmaradványokat találtak a cseh régészek a Prágától délkeletre fekvő Nupaky település mellett a cseh főváros autópálya körgyűrűjének építését megelőző kutatások közben – közölte szerdán a cseh tudományos akadémia régészeti intézetére hivatkozva a CTK hírügynökség.
A régészek ezen a lelőhelyen nyolc, téglalap alakú, oszlopos épület maradványait tárták fel, s átkutatták a közelben fekvő késő hallstatti kultúra körébe sorolható település nyomait is.
Értékes leletet találtak a régészek Prága mellett
A régészek Nupaky, Kurí és Lipany községek kataszterében a korai kőkorszaktól egészen a középkorig terjedő időszak különböző épületei, lakóházai, használati eszközei, edényei, szerszámai darabjaira bukkantak. A feltárt területen több raktárnak, illetve szeméttelepnek használt gödröt is felfedeztek, amelyekben kőbalta- és edénydarabok voltak – közölte a hírügynökséggel Eliska Zvolánková, a tudományos akadémia képviselője.
„Az ásatások során apróbb vas- és bronztárgyakat, üvegdarabokat, lószerszámdíszeket találtunk. Ezek a tárgyak azt jelzik, hogy a településen helyi műhelyek működtek, s a lakosok valószínűleg üzleti kapcsolatban álltak más vidékekkel is”
– mutatott rá Monika Psohlavcová, a kutatások vezetője.
Szerinte a talált bronztárgyak az bizonyítják, hogy a településen gazdagabb, illetve társadalmilag magasabb rangú személyek is élhettek.
A régészeti kutatások az útépítés megkezdése után is folytatódnak. A már több mint egy évtizede épülő prágai autópálya körgyűrű befejezése 2030-ra van tervezve. Az egész körgyűrű tervezett hossza 83 kilométer, s befejezése után összeköti a fővárosba irányuló 10 autópályát is. Jelenleg a körgyűrű mintegy fele van már használatban.
Nyitókép: Prága (Fotó/forrás: Pixabay)