Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

A Nádasdy huszárezred feltámasztásával legenda kel életre

Ez a legrégebbi huszárezred, 1688-ban alakult.

A 9. gróf Nádasdy Ferenc huszárezred feltámasztásával egy legendát keltünk életre, ezzel is a magyar történelmi örökségre emlékeztetünk – hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium (HM) katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az első világháborús limanowai csata 110. évfordulójának emléknapján szerdán Budapesten.

A Fiumei úti Nemzeti Sírkertben tartott koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezésen Töll László ezredes azt mondta, hogy a régi nagy alakulatok nevének és számának visszaadása nemcsak a hadsereg, hanem a magyar nép számára is kiemelt jelentőségű.

A huszárezred mai tagjait a miniszteri biztos arra emlékeztette, hogy mind szolgálatuk, mind a magánéletük során ugyanúgy kell viselkedniük, mint ahogyan azt nagy elődeik tették, a nagyon hosszú történelem erre kötelez.

A Nádasdy huszárezred története

Elmondta, hogy az 1688-ban alapított huszárezred a legrégebbi. A limanowai csatában is hőstettet vitt véghez, 66 különböző ütközetben vett részt, 13 tisztje nyerte el a Mária Terézia Katonai Rendet, 24 Arany Vitézségi Érmet kaptak katonái, akik az Osztrák Császárság és az Osztrák-Magyar Monarchia összes nagy háborúját, sőt az 1848-49-es szabadságharcot is végigküzdötték.

Az ezred névadóját, Nádasdy Ferencet a miniszteri biztos a magyar huszár megtestesítőjének nevezte, hozzátéve, hogy helytállásával, hősiességével maga a család is beírta magát a történelembe.

A miniszteri biztos a huszárokat a „legmagyarabb” alakulatoknak nevezve kiemelte, hogy őket a magyarok adták a világnak, ugyanakkor – mint fogalmazott – „vitézségünket” az elmúlt rendszerekben többször is megkérdőjelezték.

Mi, magyarok állandó kisebbrendűséggel küszködünk történelmünk és hadtörténetünk megítélése terén, ám az egész magyar történelem arról tanúskodik, hogy a magyar egy vitéz és katona nép – jelentette ki az ezredes, hozzáfűzve, hogy „függetlenségét mindig háborúkban, harcokban védte meg és ennek is köszönhetjük azt, hogy most itt vagyunk„.

Ennek legfényesebb és legragyogóbb része volt a magyar huszár – hangsúlyozta.

Az ünnepség során Bálint Mihály Gábor százados, a HM római katolikus tábori lelkésze a hősi halált halt katonák lelki üdvéért tartott szentmisét, Dallos Gyula és Töll László miniszteri biztosok, valamint Mudra József és Varga István ezredesek megkoszorúzták a magyar hősök emlékkövét, a Nádasdy huszárok sírhelyénél az emlékezés mécseseit helyezték el, valamint megemlékezték a lengyelországi sírokban nyugvó Nádasdy huszárokról is.

Az ünnepi megemlékezésre a Nemzeti Lovardából vonult át a sírkertbe a Nádasdy huszárezred lovas díszalegysége.

Nyitókép: A gróf Nádasdy Ferenc huszárezred lovasai a limanovai csata 110. évfordulójának alkalmából rendezett megemlékezésen a Fiumei úti sírkert 52-es, hősi parcellájánál 2024. december 11-én. MTI/Bruzák Noémi

 

További cikkek