Budapest nyolcvan évvel ezelőtti ostromára emlékezik a Várkapitányság, a Várkert Bazár rámpáján csütörtökön megnyílt tárlattal.
Ma a turisták kedvence ez a városrész, nyolcvan évvel ezelőtt azonban a II. világháborúban, 1944 végén és 1945 elején a német hadsereg állandó légi és tüzérségi támadás alatt tartotta.
A gáz- és áramszolgáltatások leálltak, ivóvíz sem volt mindenhol. A városlakók óvóhelyekre, a Királyi Palota földalatti tereibe, vaalamint a Várhegy barlang- és pincerendszerébe menekültek.
Több mint ötven napba telt, mire a város a szovjetek ellenőrzése alá került. Az ostrom idején a Várnegyed épületei közül több súlyosan megsérült, az akkori vezetés pedig – inkább ideológiai okokból –, de a teljes vagy részleges bontás mellett döntött. Az épületek újjászületésére több mint fél évszázadot kellett várni.
Budapest ostromára emlékezik a Várkert Bazár
A Tizenkét hét a pokolban – Budapest ostroma a Várhegyen című tárlaton tíz darab szabadon álló, kivilágított installációban, összesen húsz tablófelületen látható, hogyan élték meg a lakosok a légitámadásokat és küzdöttek a túlélésért.
Számos kísérőprogram is kapcsolódik a kiállításhoz. Köztük a középiskolások számára összeállított rendhagyó történelemóra, ahol Nánay Mihály történész segítségével ismerhetik meg Budapest ostromának mindennapjait, előzményét és hatásait.
A programokról tájékozódni, és azokra jelentkezni a Várkert Bazár honlapján lehet.
Borítókép: A Tizenkét hét a pokolban – Budapest ostroma a Várhegyen című fotókiállítás a megnyitó napján a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján 2025. február 13-án. MTI/Kocsis Zoltán