Rusznyák Gábor A szálemiek címmel állította színpadra Arthur Miller A salemi boszorkányok című színművét. Az előadást december 8-án mutatták be a Nagyszínházban.
Izgalmas nyomozásnak és egy fordulatokban gazdag bírósági pernek lehetnek résztvevői azok, akik megnézik a miskolci teátrum legújabb produkcióját. Két felvonáson keresztül folyamatosan körül vesz bennünket a sejtés: valami történni fog.
Arhur Miller darabja alapján Rusznyák Gábor verziója a szálemiekről szól. A rendező a színház közleményében így fogalmazott:
– Az eredeti angol cím, a „The Crucible” olvasztótégelyt jelent, ami itt Miskolcon – egy valamikori kohó szomszédságában – nem is annyira elvont fogalom, de semmiképpen nem jó cím egy színházi előadás számára. A darab ismeretében bátran kijelenthető, hogy a szerzőt nem igazán a vasgyártás munkafolyamata ihlette, sokkal inkább valami olyasmi: hogyan olvaszt egyéneket, individuumokat egyneművé a közös ellenség-kép, a gyűlölet vagy a félelem?
Nagyon erősen él a köztudatban Hubay Miklós fordítása, ő adta a műnek A szálemi boszorkányok címet. Az elmúlt években több elnevezéssel került bemutatásra; Mohácsi János az Istenítélet, Tasnádi István a Megszállottak címet adta neki.
– Ez a darab nem a boszorkányokról szól, hisz nincs benne egyetlen igazi boszorkány sem – avat be Rusznyák Gábor rendező –, sokkalta inkább arról szól, hogyan működik a tömegpszichózis. Ez egy közösség története. Egy falué, ami lehetne akár egy magyar falu is. Arthur Miller az 1950-es évek baloldali fordulattól rettegő Amerikájában fogalmazta meg ezt a történetet. Egy olyan Amerikában, ahol „komcsi-fóbia” tombolt és az listázott, megbélyegzett, ellehetetlenített számtalan művészt, tudóst vagy épp hétköznapi embert. A mi jelen időnkben is vannak ilyen listák, vannak a félelmeinkre építő, az azt kihasználó manipulátorok, akik mesterségesen fenntartják ezt az állandó feszültséget, ami megoszt és szétzilál bennünket.
A rendező szerint a médiák által keltett hangzavarban bármikor bárkire rá lehet fogni bármit, tények és valódiság nélkül. Aki pedig megvédené magát, az magyarázkodni kényszerül, és ezáltal rögtön gyanússá válik.
A miskolci előadásban jól látható a különböző érdekcsoportok harca. A küzdelemben világosan érződik a hatalomvágy, a kicsinyes bosszú, a haszonlesés, néhol azonban megjelenik a valódi hit és szenvedély, pont úgy, mint Salemben a boszorkányperek idején.
Az előadás díszletét KHELL ZSOLT, jelmezeit TIHANYI ILDI tervezte. A főbb szerepekben közreműködik mások mellett SIMON ZOLTÁN (John Proctor), MÉSZÖLY ANNA (Elisabeth Proctor), LAJOS ANDRÁS (Samuel Parris), PROHÁSZKA FANNI (Abigail Williams), FECZESIN KRISTÓF (Hale tiszteletes), BÖRCSÖK OLIVÉR (Danforth), CZVIKKER LILLA (Mary Warren), GÁSPÁR TIBOR (Giles Corey), NÁDASY ERIKA (Rebecca Nurse), FANDL FERENC (Thomas Putnam).
A tejes stáblista és bővebb információ az előadásról ITT található. A szálemiek című produkció legközelebb december 21-én látható a Nagyszínházban.
Fotók: Vona Ildikó/ PannonHírnök
Kövessen minket a Facebookon is!