Harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Made in Gypsistan elnevezésű fesztivál. Idén ismét várta a csereháti községekben élő hátrányos helyzetű fiatalokat az Utcaszínházi Alkotóközösség nyári alkotótábora.
A közös munkából született produkciókat augusztus 4-én és 5-én láthatja a közönség, de két különleges színházi előadás is szerepel a programban.
A színházi módszereken alapuló foglakozásokon évek óta több korosztály tagjai vesznek részt, akik művészeti formákon keresztül gondolkodhatnak saját jövőjükről, a tematikában ugyanis kiemelt szerepet kap az életpálya-tervezés. Idén Kázsmárk, Felsővadász, Homrogd, Méra és Szakácsi/Lak fiataljai jelentkeztek a nyári táborba, így ezeken a településeken mutatják majd be az elkészült előadásokat a fesztivál hétvégén.
Két meghívott produkció is érkezik. Erdélyből a Shoshin nevű színházi műhely hozza el szabadtéri gólyalábas előadását – rendező: Györgyjakab Enikő, Köllő Csongor –, A Fekete Bika és más történetek címmel bemutatásra kerülő darab pedig a mesék világába kalauzolja el nézőit. Szintén szerepel még a fesztiválprogramban az Utcaszínházi Alkotóközösség korábban készült Érinthetetlenek című bemutatójának felújítása. Várnai Balázs rendezése nyolc csereháti fiatal és két cirkuszművész találkozása. Az életképeket felvillantó pillanatfelvételekben a kistelepüléseken szocializálódó fiatalok vágyai, élményei, kommentjei jelennek meg.
2013-ban indult az EXCEPT (Exchange of Community-engaged Performing Arts Practices) Művészeti Akadémia Szakácsiban, amelynek keretében közel 40 fiatal művész mélyíthette el tudását a közösségi színház elméleti és gyakorlati módszereiben. A programra Bolíviától a Távol-Keletig számos országból érkeztek színházi szakemberek. Tavaly már 8 ország 40 színházi szakembere találkozott a Nemzetközi Nyári Akadémián, a Made in Gypsistan nevet viselő fesztiválon pedig négy helyszínen színházi előadások, koncertek várták az érdeklődőket.
A hátrányos helyzetű településeken a színház eszköz, ami segítségével felszínre lehet hozni a közösséget – akár tudat alatt – foglalkoztató témákat. Az Utca-Szak által alkalmazott improvizatív színház egyfajta terápiás funkciót tölt be.
A művészet a résztvevők számára rálátást kínál a társadalmi és az egyéni fejlődés akadályaira, lehetőségeire.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják: a programba bevont fiatalok nyitottabbá, magabiztosabbá válnak, új szemszögből látják szerepüket a világban, identitásukat és másokhoz fűződő kapcsolataikat. Az élmények hatására sokan folytatták tanulmányaikat, jó néhányan a középiskolát is elvégezték.
A fiatalok első generációjának tagjai között vannak szociális gondozók, szakácsok, autószerelők, női szabók, könyvelők, pékek, készenléti rendőrök, és általánosan elmondható, hogy eredményesen küzdenek meg az ÉLET kihívásaival, ami azt bizonyítja, a 2013-ban elindult kezdeményezés mára már sikertörténetté nőtte ki magát.