Pannonhírnök
Keresés
Close this search box.

Nagyváradon is megünneplik a magyar kultúra napját

Együtt ünnepel 2 erdélyi és 2 magyarországi város.

Idén is közösen ünneplik a magyar kultúra napját a román-magyar határ két oldalán található négy város – Nagyvárad, Debrecen, Margitta és Berettyóújfalu – kulturális intézményei, szervezetei – jelentették be a szervezők kedden sajtótájékoztatón Nagyváradon.

A magyar kultúra ünnepe rendezvénysorozat egyes programjairól Szabó Ödön, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke, Meleg Vilmos, a Varadinum Alapítvány kuratóriumi elnöke, Puskás István, Debrecen alpolgármestere és Kolozsvári István, a berettyóújfalui szervezőcsapat tagja számolt be.

Szabó Ödön felidézte, hogy a negyedszázados együttműködés Nagyvárad és Berettyóújfalu között indult, majd mindkét település bekapcsolta saját testvérvárosát – Nagyvárad Debrecent, Berettyóújfalu Margittát – az együttműködésbe.

Puskás István rámutatott: Románia január elsejei schengeni csatlakozása és a határellenőrzés megszűnése még különlegesebbé teszi a közös ünnepet.

A legtöbb helyszínen már a héten elkezdődő és január végén záruló rendezvénysorozat csaknem 200 programot foglal magába. Akár a korábbi években, a partiumi és magyarországi kulturális intézmények, szervezetek egymásnál is bemutatkoznak.

Nagyváradon a többi program között január 15-én Századfordulói hangulat – szűrrátéttel díszített nagyváradi polgári viselet címmel Szilágyi Irén ruhaalkotásaiból nyílik kiállítás. Január 22-én Szóljon, aki látta! címmel biharországi költők megzenésített verseiből tart rendhagyó irodalomórát Kocsis Csaba berettyóújfalui énekmondó. Aznap Vargáné Kőrösi Viktória festőművész és Czigándy Varga Sándor szobrászművész alkotásaiból nyílik kiállítás, és a Nagyváradi Kézműves Házat is megnyitják.

Este tartják a magyar kultúra ünnepének nagyváradi gálaestjét, melyen a debreceni Kodály Filharmonikusok lépnek fel, illetve átadják a magyar kultúráért életműdíjakat, díjakat, emlékplakettek és a Jakobovits Miklós-díjat.

Debrecenben január 16-án Szépirodalmi illusztrációk Szabó Magda Abigél című regényéhez címmel Grela Alexandra illusztrátor-festőművész és Kónya Ábel képzőművész kiállítását nyitják meg. Január 21-én Lenyomatok a Himnusz történetéből címmel Tóth István nagyváradi fotóművész kiállítását láthatják és Vitéz Ferenc művészeti író előadását hallgathatják meg az érdeklődők.

Együtt ünneplik a magyar kultúra napját

Berettyóújfaluban január 17-én a margittai Asloviciu Angyal Anikó festő és a nagyváradi Tibor Ernő Galéria alkotóinak munkáiból nyílik kiállítás. Január 21-én Megtartó örökségünk… címmel a korondi Páll Antalné virágozó és Páll Antal fazekas kiállítását nyitják meg. Este a magyar kultúra ünnepének berettyóújfalui gálaestjén Mégis vagyunk… és leszünk címmel Wass Albert-emlékműsort tartanak.

Margittán január 20-án egésznapos díjmentes filmvetítést tartanak a Vándormozi jóvoltából, míg január 21-én Hiszek egy hazában címmel a Mandala Dalszínház és Varga Miklós vendégművész zenés történelmi játéka látható. Január 25-én a berettyóújfalui Kárpáti Gusztáv Képzőművészeti Kör kiállítását nyitják meg a Bihar megyei városban.

Borítókép: A nagyváradi Szigligeti Színház, ahol a magyar kultúra napja alkalmából ünnepséget rendeztek 2024. január 22-én. MTI/Derencsényi István

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek