Pannonhírnök

Nyitottabb és zöldebb lesz a megújuló Citadella

A munkálatoknak köszönhetően a zöldfelület 20 ezer négyzetméterre nő a Citadellán

Nyitottabb, szabadabb és zöldebb lesz a megújuló Citadella, amelyet 2026 tavaszán adnak át a látogatóknak – közölte a Várkapitányság Nonprofit Zrt. hétfőn az MTI-vel.

Mint írták, a Gellért-hegy csúcsán, turisztikailag kiemelt helyen, az ország egyik legszebb panorámájú pontján a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak.

Célunk, hogy 2026 első felében egy szerethető helyszínt adjunk vissza az embereknek, ahol a hazai és a külföldi látogatók egyaránt tartalmasan tölthetik el az időt

– olvasható a közleményben.

A rondellába épített üvegfalú épületrész a megújuló Citadella sajtóbejárásán 2025. július 14-én. MTI/Szigetváry Zsolt

A munkálatoknak köszönhetően a zöldfelület a másfélszeresére, 20 ezer négyzetméterre nő a megújuló Citadellán. Az erődfalon belül egy új, több mint 6 ezer négyzetméteres közpark lesz, amelyben egy kávézó is helyet kap. A falak átvágásával ténylegesen kinyitják az erődöt, szabadabbá válik az építmény és egyúttal szimbolikusan folytatják azt, amikor a kiegyezés után 1899-ben a főváros lakossága megkezdte az elnyomás szimbólumaként azonosított erőd bontását.

A Citadella keleti oldalán egy látványos lépcsősort alakítunk ki, ezen keresztül a látogatók a Szabadság-szobor felől közvetlenül beléphetnek az erőd udvarába, a parkba. Új kilátóteraszok is létrejönnek, ahonnan a Citadellára látogatók a jövőben élvezhetik majd a különleges panorámát

– tartalmazza a közlemény.

Hozzátették: az északi bástyáról az Erzsébet hídra és a pesti oldalra, a keleti teraszról a Szabadság hídra, a déli bástyáról Kelenföldre, míg az ágyútorony épületének tetőteraszáról a Margit-szigetre, a Budavári Palotára és a Széna térre lehet rálátni.

A rondella egyik folyosója a megújuló Citadella sajtóbejárásán 2025. július 14-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Az új gyalogos kapcsolatokat korszerű lépcsősorok kiépítésével biztosították, amelyek pengefalaira esztétikailag letisztult, fehér burkolati elemek kerültek. A korábban kizárólag egyetlen ponton megközelíthető belső terület ezáltal három irányból vált akadálymentesen és kényelmesen bejárhatóvá.

A nyugati ágyútoronyban több mint 1700 négyzetméteren, a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítás készül a Szabadság bástyája címmel. A kiállítás terének meghatározó eleme a fogadótéren átívelő, teljes egészében üvegből készült gyalogos híd.

Az üvegcsarnokot vizuálisan és tartalmilag is erősíti a mögötte elhelyezkedő, az egykori rondellaudvarban létrehozott mesterséges vízfelület, amelynek középpontjában egy öröklángot helyeznek el. Ez szimbolikusan tiszteleg a magyar történelem szabadságért küzdő hősei előtt. A mindenki számára nyitott, szabadon bejárható belső parkban új turisztikai és vendéglátó funkciókat alakítunk ki, amelyek teljessé teszik a látogatói élményt. A tervek szerint fagylaltozó, kávézó, valamint ajándékbolt is várja majd a látogatókat.

Zöldebb lesz a megújuló Citadella

A Citadella megújulásának részeként teljes körűen parkosítják a belső udvart. Összesen 59 díszfát és cserjét – köztük mandula, júdásfa, magnólia, szürke juhar és perzsa varázsfa – ültettek el, melyek közül több 20 éves, előnevelt példány. Kiemelten ügyeltek az értékes növényzet, például a gránátalmafák megóvására.

A területet virágos gyepszőnyeg, rózsák, levendulák, szőlőtőkék, valamint korszerű, csapadékvízzel működő öntözőrendszer teszi fenntarthatóvá. A tetőkre zöldtető, a naposabb részekre szárazságtűrő növények kerültek. A belső park egész évben esztétikus és változatos látványt nyújt majd – olvasható a közleményben.

Az erőd megújítása során arra törekedtek, hogy megőrizzék a történelmi értékeket, miközben modern, funkcionális és esztétikus megoldásokat integrálnak. Az új belső park mészkő burkolatot kapott, amely harmonikusan illeszkedik az épület karakteréhez.

A stílusnak megfelelő korlátok kiépítése megtörtént, helyükre kerültek az utcabútorok is. A modern LED fényforrásokból álló díszkivilágítás pedig lehetőséget biztosít változatos színkombinációk alkalmazására. Az északi és déli sétányokon legyezőmintás kiskockakő burkolat készült, a Szabadság-szobor előtti park esztétikailag és stílusában is illeszkedik a belső zöldterület kialakításához.

A Gellért-hegyi Szabadság-szobor a megújuló Citadella sajtóbejárásán 2025. július 14-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Az összegzés szerint a Citadella átfogó megújításával párhuzamosan elvégezték a Szabadság-szobor teljes körű helyreállítását is. A szakemberek elsőként felmérték a talapzat állapotát, kijavították a szerkezeti hibákat, restaurálták a kőelemeket, és pótolták a szükséges részeket. Ezt követően megerősítették a bronzszobor belső kötéseit, majd megtisztították a külső felületét.

A munkálatok során korszerű és környezetbarát szódabikarbónás finomszemcseszórást alkalmaztak, amely kíméletes a felülethez, mégis hatékonyan távolítja el az évtizedek alatt lerakódott szennyeződéseket, ellentétben a hagyományos homokfúvással. A használt eljárás nem károsítja az anyagszerkezetet, és a természetes patinát is megőrzi – írták.

A szobor talapzatára, amelyen korábban a szovjet katona szobra állt, egy keresztet állítottak, az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát – tartalmazza a közlemény.

A közlemény szerint a hosszú évek óta elzárt és mára leromlott állapotú erőd felújítása 2020-ban indult. A Gellért-hegy csúcsán, turisztikailag kiemelt helyen, az ország egyik legszebb panorámájú pontján a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak.

„Célunk, hogy 2026 első felében egy szerethető helyszínt adjunk vissza az embereknek, ahol a hazai és a külföldi látogatók egyaránt tartalmasan tölthetik el az időt” – fogalmaztak.


Borítókép: Légi felvételen a Szabadság-szobor és a Citadella (Fotó/ forrás: ujbuda.hu)

MEGOSZTÁS
Facebook
Twitter
LinkedIn
További cikkek