Tavaly áprilisban vette birtokba a HCM 1890 Kft. a Miskolc külvárosában található gyárat azzal a céllal, hogy újra beindítsa a termelést. 250-300 dolgozóval évi egymillió tonna cement gyártását tervezték, és egységes környezethasználati engedélyt kértek a környezetvédelmi hatóságtól. A megszerzési folyamat során előírás: az érintetteket közmeghallgatáson is tájékoztatni kell a részletekről. Ezt tartották 2015. április 20-án Miskolcon, a polgármesteri hivatal közgyűlési termében, ahol heves vita alakult ki a gyár újraindításának támogatói és ellenzői között.
A Cementgyár igazgatója, Repei Ernő ismertette az újraindítással kapcsolatos tudnivalókat. 1890 óta folyt mész- és cementgyártás azon a területen, a gyárat pedig 1974-ben világszínvonalú technológiával modernizálták. Ugyanazt a tevékenységet szeretnék folytatni a két termelő vonal felújítása után. A környezet védelmét szolgálja a zárt rendszerű technológia, a zsákos porleválasztó és a folyamatos emisszió mérés. Amennyiben megkapják az engedélyeket, jövő tavasszal indulhat a termelés, ami 300 embernek jelenthetne munkalehetőséget.
A közmeghallgatáson felszólaló miskolciak aggodalmukat fejezték ki a levegőszennyezéssel, a zajkibocsátással és a veszélyes anyagok égetésével kapcsolatosan. Többük szerint a gyár újraindítása nem fér össze a Green City koncepcióval, és a város levegője már így is eléggé szennyezett. Néhányan felvetették a szalagpálya meghibásodását: a cementgyártáshoz szükséges mészkövet a miskolctapolcai bányából a már meglévő szalagpályán szállítanák. Ha ez meghibásodik, akkor az alapanyagot közúton kellene szállítani, amit nem találnak helyesnek. Többen javasolták azt is, hogy népszavazással kellene eldönteni a gyár újraindítását.
A felmerült kérdésekre az Envicare Kft. szakértői válaszoltak, Repei Ernő igazgató pedig felajánlotta az érdeklődőknek, hogy bemehetnek a gyárba és megnézhetik az ott zajló folyamatokat. Az egészségkárosítással kapcsolatban azt mondta: a közegészségügyi hatóság már megadta a hozzájárulást a gyár működéséhez.